eReport.sk
Richard Raši.
Richard Raši. Foto: eReport

Vláda schválila nové nemocnice, Hlas sa pýta: Prečo je suma na lôžko v Martine iná ako Bratislave?

Mimoparlamentná strana Hlas-SD sa obáva, že sa nemocnice z plánu obnovy nestihnú postaviť do polovice roka 2026, s čím počíta plán obnovy. Reakciu strany na rozhodnutie vlády o financovaní výstavby nemocníc z plánu obnovy poskytla hovorkyňa Patrícia Medveď Macíková.

Podľa opozičnej strany vláda dnes schválila len to, čo už dávno mohla realizovať. „A ani po mesiacoch čakania sme sa nedozvedeli nič nové,“ odkázal podpredseda strany a člen zdravotníckeho výboru NR SR Richard Raši v reakcií na oznámenie výstavby nemocníc na Rázsochách a v Martine z Plánu obnovy.  

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na snímke z dronu plocha po zbúranej stavbe nemocnice Rázsochy.
  2. Na snímke z dronu plocha po zbúranej stavbe nemocnice Rázsochy.

“Obe nemocnice sa mali začať stavať už dávno. A to nehovorím, že netušíme nič o ostatných nemocniciach na Slovensku,” zdôraznil Raši. Podľa neho to znamená, že koalícia stále nie je na výstavbe a rekonštrukcii ostatných nemocníc dohodnutá a naďalej tak ohrozuje viac ako 200 miliónov eur z Plánu obnovy.

Vláda podľa opozičnej strany premrhala príležitosť

„Vláda nielenže premrhala viac ako dva roky, ale aj milióny eur. Ešte vláda Petra Pellegriniho schválila rekonštrukciu nemocníc v Ružinove a v Banskej Bystrici a aj na to vyčlenila peniaze. Táto vláda tieto projekty zrušila a premrhala tak príležitosť ich zrekonštruovať za sumy, ktoré boli výrazne nižšie, ako sú dnes,“ zdôratnil Raši.

“Zároveň sa pýtam, prečo je suma na lôžko v nemocnici v Martine výrazne nižšia, ako na lôžko v Bratislave, keď v oboch prípadoch ide o porovnateľne veľké koncové univerzitné nemocnice,” upozorňil exminister zdravotníctva. Podľa Rašiho pri hrubej stavbe má podľa vlády stáť jedno lôžko v Martine 356-tisíc eur, v Bratislave 430-tisíc.

Stihnú nemocnice vôbec postaviť?

Hlas-SD sa naďalej obáva, že vláda tieto nemocnice dostavať do polovice roka 2026 nestihne. “Veď súkromná nemocnica sa v Bratislave stavala 7 rokov, a tu vláda nemá ani projektovú dokumentáciu,” pripomenul Raši.

Vláda v piatok rozhodla o tom, že z plánu obnovy sa bude financovať výstavba nemocníc na bratislavských Rázsochách a v Martine. Ďalšie výzvy na čerpanie zdrojov z plánu obnovy na výstavbu a rekonštrukciu nemocníc má ohlásiť v septembri.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Vláda schválila nové nemocnice, Hlas sa pýta: Prečo je suma na lôžko v Martine iná ako Bratislave?

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti