eReport.sk
emonštranti sa zhromažďujú v centre Budapešti 5. júna 2021 počas protestu proti vládnemu plánu na vybudovanie kampusu čínskej Univerzity Fu-tan v maďarskej metropole.
Opozičný protest v Budapešti. Foto: tasr/ap

Maďarská opozícia pripravila protest proti čínskej univerzite Fu-tan

Maďarské opozičné strany zorganizovali v sobotu podvečer protest proti vládnemu plánu na vybudovanie kampusu čínskej Univerzity Fu-tan v Budapešti. Podľa vláde blízkeho spravodajského servera Origo.hu organizátori vymysleli rôzne spôsoby, aby sa vyhli platnému epidemiologickému nariadeniu, ktoré zhromaždenia obmedzuje na najviac 500 osôb.

Okrem iného nahlásili niekoľko demonštrácií miestne blízko seba, čím sa znásobil možný počet účastníkov protestu. Origo.hu však poznamenal, že o rozpočte a realizovaní projektu kampusu čínskej univerzity zatiaľ vláda ešte nerozhodla.

Orbánovi vyčítali, že zadlžuje krajinu

Podľa spravodajského servera Mfor.hu protestný pochod, na ktorý prišlo niekoľko tisíc ľudí, sa začal na Andrássyho triede a na Námestí hrdinov, protestujúci pochodovali na Kossuthovo námestie. V dave sa objavili protivládne transparenty, tibetské, maďarské a európske vlajky.

Starostka mestskej časti Ferencváros Krisztina Baranyaiová odkázala voličom vládnej strany Fidesz, že je neprijateľné, že vláda premiéra Viktora Orbána zadlžuje krajinu nielen čínskou univerzitou, ale aj obnovou železničnej trate medzi Belehradom a Budapešťou, na ktorú použijú takisto čínsky úver, ako aj dostavbou blokov atómovej elektrárne v Paksi s ruskou podporou.

Karácsony: Kauza je úplnou samovraždou Fideszu

Popri občianskych aktivistoch a odborárskych lídroch univerzít vystúpil s prejavom aj opozičný starosta Budapešti Gergely Karácsony, ktorý okrem iného vyhlásil, že kauza Fu-tan je konečnou a úplnou samovraždou Fideszu.

Štátny tajomník rezortu inovácií a technológií Tamás Schanda povedal, že opozícia demonštráciou vytvára iba politickú hystériu, a že protest je založený na nepodložených klebetách a tlačových informáciách. V súčasnosti podľa neho projekt je iba vo fáze plánovania a o jeho realizácii a rozpočte sa má rozhodnúť až v druhej polovici roku 2022, teda po parlamentných voľbách.

Ide o jednu z najprestížnejších vzdelávacích inštitúcií Číny

Karácsony tento týždeň avizoval, že dá premenovať niekoľko ulíc v maďarskej metropole na protest proti plánom na vybudovanie kampusu šanghajskej Univerzity Fu-tan v Budapešti. Vo štvrtok hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Wang Wen-pin vyhlásil, že je hanebné, ak niektorí maďarskí politici “nafukovaním” záležitostí týkajúcich sa Číny pokúšajú brániť čínsko-maďarskej spolupráci.

Univerzita Fu-tan je jednou z najprestížnejších vzdelávacích inštitúcií Číny. Jej budapeštiansky kampus, ktorý má byť dokončený do roku 2024, bude prvou pobočkou tejto školy v Európskej únii.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport