Kult o rozprávkových hrdinoch. Aj k nemu sa vyjadril na Právnych listoch skúsený trestný sudca Peter Šamko. Ten má s našimi „rozprávkovými hrdinami“ aj vlastnú skúsenosť. Potom ako sa zastal sudcu Kapinaja, sa títo „hrdinovia“ snažili o jeho disciplinárne potrestanie. Lebo názor a už vôbec nie právny, založený nielen na poznaní práva, zákonov ale i dlhoročnej praxe, sa dnes nenosí. Teda, ak je iný, ako ten „správny.“ Popri kulte „slncového koňa našej krehkej demokracie,“ nám tu totiž vznikol ďalší, „Kult hrdinných elitných vyšetrovateľov.“ A tí môžu všetko.
Mohlo by vás zaujímať
O pánoch a sluhoch..
„Polícia preto musí byť pod kontrolou (zákona, prokurátora – nemusí byť špeciálny, ministra vnútra), aby k takýmto stavom v polícii nedochádzalo, pretože od právneho štátu po štát policajný nie je až taká dlhá cesta.
Je napríklad neprijateľné, aby došlo k odvolaniu ministra vnútra z dôvodu, že minister odmietne byť sluhom vybraných policajných „elitných“ funkcionárov, ktorí si políciu sprivatizovali na presadzovanie vlastných ambícií,“ píše doktor Šamko.
Kult o rozprávkových hrdinoch
A dodáva, že „táto epizóda s odvolaním ministra vnútra nasvedčuje tomu, že štát môže riadiť úzka skupinka policajtov. Ktorej je nutné vždy vyhovieť lebo inak to bude mať následky (odchod z funkcie je asi najmiernejší z nich).“
Podľa doktora Šamka došlo v našom „právnom štáte“ k „odovzdaniu štátnej moci úzkej skupine „elitných“ policajtov.“ A to rovno prezidentkou tohto štátu. Pripomenul však, že k tomuto rozkladu nielen demokracie, ale najmä právneho štátu, došlo postupne.
Pani Kolíková
„Dobrým príkladom je aj konanie bývalej ministerky spravodlivosti z nedávnej minulosti, keď lokajským spôsobom odvolala predsedu okresného súdu, ktorý postupoval v súlade so zákonom, avšak nevyhovel „elitným“ vyšetrovateľom, ktorí nemali ani základné vedomosti z trestného práva,“ uviedol s tým, že to sa „neodpúšťa.“
„Každý kto sa postaví do cesty dostane a každý kto živí kult o rozprávkových nekompromisných policajných hrdinoch je vítaný a nedotknuteľný,“ uzavrel skúsený sudca. Ktorý sa vo svojom článku venuje aj tomu, či naozaj potrebujeme Úrad špeciálnej prokuratúry.
Demokracia pani magisterky
Ten dozoruje práve prácu „našich elitných chlapcov.“ A to tak dobre a odborne, že akosi nám ako huby po daždi, pribúdajú geometrickým radom kauzy, v ktorých nie je potrebné zaistiť dôkazy, (lebo ako povedal istý pán prokurátor z ÚŠP, „tie sa vždy nájdu“) v ktorých nie je dokonca ani potrebné, doručiť obvinenému uznesenie o vznesení obvinenia.
A najnovšie naša „policajná elita“ už nepotrebuje obvinených ani len vypočuť. Zákon predsa nemôže zavadzať „očiste.“ A „hrdinom,“ ktorí sa o ňu, s požehnaním pani magisterky, starajú.
Všetci ľudia sú si bratia..
Vo väzbách zomierajú pred zákonom nevinní ľudia. „Miliónoví kajúcnici“ získavajú beztrestnosť. „Hlavne, že natrú toho správneho, ktorý mal vziať 50 tisíc..“ Sudcovia dodržiavajúci zákon sú „zlo,“ kým iní, ďalšími „slnkami..“
A novinári tí sa tiež delia. Tí jedny majú pravdu vždy, iným nepomôže ani citovať platné zákony, (si fašistka, dezolát z alternatívy a taká je „pravda“ a hotovo.) A kým pani magisterka preberá v zahraničí demokratické ceny, Slovensko riadi „elita.“
Nerušiť, byť tíško, zakrývať si oči i uši s pokorou obdivovať všetkých našich „hrdinov z rozprávky.“
Zdroj: Právne listy
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Sudca Šamko: Polícia má byť špecializovaná a vzdelaná, nie „elitná“ a sprivatizovaná!