eReport.sk
Poľský prezident Andrzej Duda
Poľský prezident Andrzej Duda. Foto: tasr

Poliaci ustúpili EÚ! Poslanci schválili zrušenie senátu Najvyššieho súdu

Poľskí zákonodarcovia v dolnej komore parlamentu schválili vo štvrtok zrušenie sporného disciplinárneho senátu poľského Najvyššieho súdu, ktorý pravicová vláda využíva na trestanie kritických sudcov a ktorý vyvolal odsúdenie Európskej únie. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Poľská vláda očakáva, že toto hlasovanie ukončí jej dlhodobý spor s EÚ, čo vydláždi cestu k dohode vedúcej k tomu, že Brusel vyplatí Poľsku zmrazené miliardy eur z európskeho fondu obnovy určeného na zotavenie sa z pandémie koronavírusu.

Právna úprava pozmeňuje zákon o Najvyššom súd

Hlasovanie v dolnej komore parlamentu bolo v pomere 231 hlasov k 208 a 13 poslancov sa zdržalo. Poľský premiér Mateusz Morawiecki v parlamente pred hlasovaním vyhlásil, že predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová podľa očakávania podpíše spomínanú dohodu 2. júna vo Varšave.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Poľský prezident Andrzej Duda
  2. ývalý poľský premiér Donald Tusk hovorí na pódiu počas demonštrácie na podporu členstva Poľska v EÚ v nedeľu 10. októbra 2021 vo Varšave.
  3. Ústavný súd, Poľsko
  4. poľský premiér Mateusz Morawiecki

Nová právna úprava pozmeňuje zákon o poľskom Najvyššom súde, ktorý musí teraz odstrániť svoj disciplinárny senát. Súdny dvor Európskej únie v Luxemburgu minulý rok rozhodol, že disciplinárny senát porušuje zásady právneho štátu v EÚ, a vyzval Poľsko, aby ho zrušil. Navyše, udelil Poľsku pokutu milión eur za každý deň existencie tohto senátu, pretože naďalej fungoval.

EÚ poukazovala na narúšanie nezávislosti a nestrannosti

Kritici tvrdia, že zmena bude len povrchná, pretože sporný senát nahradí komora pre profesijnú zodpovednosť, ktorej členov vyberie prezident Andrzej Duda. Novú právnu úpravu ešte musí schváliť Senát a prezident Duda, ktorý je jej hlavným autorom.

Disciplinárny senát poľského Najvyššieho súdu mal doteraz právomoc dohliadať na činnosť sudcov, rušiť ich imunitu, znižovať im platy a začať voči nim disciplinárne konania. Podľa EÚ tento orgán narúšal nezávislosť a nestrannosť sudcov, a tým aj európske právo.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Poliaci ustúpili EÚ! Poslanci schválili zrušenie senátu Najvyššieho súdu

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti