eReport.sk
Značka s nápisom Severný prúd 2 (Nord Stream 2) visí nad namaľovanou mapou 16. novembra 2021 v nemeckom Lubmine.
Ilustračná snímka. Zdroj: tasr/ap

Gazprom žaluje EÚ za zákaz ruského plynu. Tvrdí, že Brusel mu fakticky vyvlastnil Nord Stream 2


EÚ prijala zákaz ruského plynu právnym postupom, ktorý vyžadoval podporu posilnenej väčšiny členských štátov. Cieľom bolo obísť odpor Maďarska a Slovenska.

Majiteľ plynovodu Nord Stream 2, ktorý kontroluje ruský Gazprom, žaluje Európsku úniu na druhom najvyššom súde bloku. Spoločnosť sa domáha zrušenia záväzného plánu EÚ na postupné ukončenie dovozu ruského plynu, vyplýva z verejného dokumentu.

Zákaz ruského plynu môže padnúť na súde

EÚ tento rok schválila právny predpis, podľa ktorého má dovoz ruského plynu úplne skončiť do konca roka 2027. Únia tým reaguje na ruskú inváziu na Ukrajinu z roku 2022 a chce definitívne prerušiť energetické väzby so svojím niekdajším najväčším dodávateľom plynu.

„znacka
znacka kvality

Zákaz zároveň prakticky zablokoval možnosť oživenia systému Nord Stream – dvoch dvojitých plynovodov na dne Baltského mora, ktoré postavil štátom kontrolovaný Gazprom s cieľom dodávať do Nemecka až 110 miliárd kubických metrov plynu ročne.

Výbuchy v auguste 2022 poškodili obe vetvy systému. Rusko z útoku obvinilo Ukrajinu, ktorá akúkoľvek účasť odmieta.

Spoločnosť Nord Stream 2 AG so sídlom vo Švajčiarsku, ktorá vlastní rovnomenný plynovod a patrí Gazpromu, podala žalobu na Všeobecný súd EÚ. Žiada zrušenie zákazu, pretože podľa nej únijné opatrenie fakticky znamená vyvlastnenie plynovodu bez náhrady.

„Žalobca tvrdí, že nariadenie ho v skutočnosti zbavuje možnosti komerčne využívať svoj plynovod. Ide o de facto vyvlastnenie bez akejkoľvek kompenzácie,“ uvádza žaloba.

Gazprom na žiadosť o komentár bezprostredne nereagoval. Hovorcovia Európskeho parlamentu a Rady EÚ, proti ktorým žaloba smeruje, sa k veci odmietli vyjadriť.

Nord Stream 2 bol dokončený v roku 2021, Nemecko však projekt zastavilo tesne pred ruskou inváziou na Ukrajinu vo februári 2022. Plynovod nikdy nezačal fungovať. Nord Stream 1 dodával plyn do Nemecka viac než desať rokov.

EÚ prijala zákaz ruského plynu právnym postupom, ktorý vyžadoval podporu posilnenej väčšiny členských štátov. Cieľom bolo obísť odpor Maďarska a Slovenska.

Nord Stream 2 AG v žalobe namieta, že zákaz ruského plynu má povahu sankčného opatrenia, a preto si vyžadoval súhlas všetkých členských štátov EÚ.

„Voľba nesprávneho právneho základu spôsobuje neplatnosť nariadenia,“ uvádza žaloba, ktorá bola podaná 27. apríla a minulý týždeň zverejnená v Úradnom vestníku EÚ.

Po explóziách zostalo nepoškodené len jedno zo štyroch potrubí, konkrétne časť Nord Streamu 2. Ruský prezident Vladimir Putin tento mesiac vyhlásil, že by mohlo začať prepravovať plyn „už zajtra“.

Pred rokom 2022 pochádzalo približne 40 percent dovozu plynu do EÚ z Ruska. Vlani tento podiel klesol približne na 13 percent.

Zdroj: reuters

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Gazprom žaluje EÚ za zákaz ruského plynu. Tvrdí, že Brusel mu fakticky vyvlastnil Nord Stream 2

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných