eReport.sk
Boris Kollár, foto: profimedia

Kollár vysvetlil moderátorovi, ako chce Lengvarský občanov oblafnúť: “Urobil” z redaktora vrátnika!

Ak reforma nemocníc získa podporu regiónov, hnutie Sme rodina by za ňu zahlasovalo. V diskusnej relácii televízie TA3 V politike to povedal predseda Sme rodina a parlamentu Boris Kollár. Nie je spokojný ani s novou verziou návrhu súdnej mapy. Pri reforme národných parkov sa podľa jeho slov blížia ku kompromisu. Líder mimoparlamentného Hlasu-SD Peter Pellegrini vyhlásil, že spor o reformy ukazuje amaterizmus tejto vlády. Zdravotníctvo si podľa neho vyžaduje zmeny do budúcna, ale musia sa pripravovať s tými, ktorých sa to týka.

“Uvedomujeme si, že reformy sú potrebné a chceme ich urobiť,” povedal Kollár. Nemôže sa ale podľa neho robiť “reforma pre reformu” a nesmú sa likvidovať regióny. “Ak dostanú zelenú od regiónov, zahlasujeme za to,” uviedol. Kollár tvrdí, že nemocnice v regiónoch sú v zisku. Kritizuje, že ľudia z ministerstva neboli v regiónoch a škrtajú “od stola”.

Kollár: To, čo hovorí Lengvarský je len floskula!

Tvrdenia ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO) o tom, že nemocnice sa nezrušia, označil za “floskulu”. Nemocnice sa podľa neho de facto zrušia, lebo sa z nich stanú “doliečováky”. “Urobiť nejakú reformu, len aby sme dostali prachy z EÚ, toto ja odmietam. Ja hovorím: urobme reformu, aby sme pomohli Slovensku a nelikvidovali regióny a ľudí z tých regiónov,” ostro sa pustil do vysvetľovania svojho postoja k reformám Kollár.

A potom prešiel k zdravotníctvu. “Ja nemôžem podporiť reformu, rušenie nemocníc, ktoré sú ziskové, lebo ja som si tie nemocnice obišiel. A všade unisono počúvam: sme v zisku, nie sme v strate, nepýtame žiadne peniaze od štátu, aby nás vykryli, tak ako tie štátne nemocnice, ktoré teraz zase ideme oddlžiť 500 miliónmi. A my ideme robiť reformu tak, že to čo funguje, ideme zrušiť a to, čo nefunguje, to budeme udržiavať stále,” upozornil Kollár.

Ale to je len floskula! Samozrejme, keď zoberiete nemocnici všetky možné oddelenia, spravíte z nej doliečovák, tak ste nemocnicu nezrušili. Áno, môže vás aj týmto oblafnúť,

reagoval Kollár na moderátora, ktorý mu oponoval, že Lengvarský predsa nechce rušiť nemoce.

Moderátor mu však skočil do reči a povedal, že “minister Lengvarský predsa nič rušiť nechce, pán Kollár.”

“Ale to je len floskula! Samozrejme, keď zoberiete nemocnici všetky možné oddelenia, spravíte z nej doliečovák, tak ste nemocnicu nezrušili. Áno, môže vás aj týmto oblafnúť,” reagoval Kollár a moderátorovi adresoval aj ilustračný príklad ako to “oblafovanie” Lengvarského v praxi môže vyzerať: “…že vás presuniem ako redaktora na miesto vrátnika a poviem: však sme vás nevyhodili, však sme vám nezrušili pracovné miesto, však robíte vrátnika,” ilustroval svojráznym spôsobom Kollár.

Pellegrini: V zdravotníctve je kríza, hrozí odchod lekárov

Kollár tvrdí, že nejde svojimi postojmi proti vláde. “Zachraňujem túto vládu tým, že upozorňujem, že nemôžeme od stola urobiť reformu a rozvrátiť regióny,” dodal. Poslanci parlamentu okolo Pellegriniho za návrh nezahlasujú, Kollár ešte nevie, či reforma prejde aj bez hlasov Sme rodina.

Pellegrini sa zároveň pýtal, prečo sa nerekonštruujú nemocnice, napríklad v Banskej Bystrici či bratislavskom Ružinove. Kollár si myslí, že štát by mal kúpiť hotovú nemocnicu. Návrh rozpočtu podľa lídra Hlasu-SD nenasvedčuje tomu, že v zdravotníctve je kríza a hrozí odchod lekárov. Chce preto navrhnúť presun aspoň 500 miliónov eur na zdravotníctvo. Kollár súhlasí, že zdravotníctvu treba zvýšiť rozpočet.

Kollár nemá problém, aby Kolíková ostala ministerkou

Šéf parlamentu hovorí, že nepotrebujeme rušiť súdy, ale treba im kúpiť novú techniku či získať viac vyšších súdnych úradníkov. Reforma súdnej mapy je podľa Pellegriniho absolútne zle pripravená. Podľa Kollára nie je reálne, aby do 5. novembra prešiel návrh prvým čítaním. Nemá však problém s tým, aby Mária Kolíková ostala ministerkou spravodlivosti. Podľa Pellegriniho sa dlhodobo ukazuje, že Kolíková zlyháva.

Reč bola aj o Krajniakovi

Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) má podporu Kollára. Nemal by podľa neho odstúpiť v súvislosti s kauzou ‘covidovej pomoci’, vyplatenej schránkovým firmám prostredníctvom orgánov rezortu práce. Pellegrini hovorí, že Krajniak poslancov na parlamentnom výbore pre sociálne veci nepresvedčil, preto by mal čeliť odvolávaniu.

Pri reforme národných parkov by podľa Kollára mohli nájsť kompromis. “Budeme sa rozprávať aj s regiónmi. Musíme to urobiť v úplne inej forme, posunuli sme sa, sú nejaké návrhy kompromisov. Pôjdeme ich odsúhlasiť do regiónov.”

Na pretras prišli aj saskári aj Sulík a Gröhling

Kollár by očakával, že minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) príde s návrhom na dočasné zrušenie DPH, tak ako to urobila česká vláda. Podporil by to. Pellegrini povedal, že návrh na zníženie DPH jeho poslanci podali a koalícia ho odmietla.

Lengvarský i minister školstva Branislav Gröhling (SaS) by mohli vyvinúť väčšiu aktivitu v boji s pandémiou, myslí si Kollár. Potvrdil tiež, že sa chce dať zaočkovať treťou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Minister životného prostredia SR Ján Budaj (OĽaNO)
  2. Boris Kollár na Slavíne
  3. Eduard Heger a Vladimír Lengvarský.
  4. Mária Kolíková
  5. Peter Pellegrini počas svojho plamenného prejavu v štúdiu TA3

Zdroj: tasr/eReport

Zdielať / poslať / tlačiť

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kollár vysvetlil moderátorovi, ako chce Lengvarský občanov oblafnúť: “Urobil” z redaktora vrátnika!

Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport