eReport.sk
Mária Kolíková
Mária Kolíková. Foto: tasr

VIDEO Má v tom Kolíková hokej? Pčolinský odkázal: V čom bude tá reforma? Nedáva mi to logiku!

AKTUALIZOVANÉ – Koľko reformných súdnych máp ešte Slovensko spozná? Šéfka rezortu spravodlivosti predstavila už tretiu v poradí a nevyzerá to zatiaľ vôbec tak, že sa jej vydarila. Teda, aspoň z pohľadu koaličného partnera zo Sme rodina. Šéf Kollárovho poslaneckého klubu je z verzie 3.0 zjavne zmätený. Inými slovami sa pýta, či ešte ide vôbec o reformu. To, čo Peter Pčolinský, o ktorom je reč, o najnovšej súdnej mape porozprával pred novinármi, laikovi určite logiku dávať môže. Na druhej strane platí, že “trojková” verzia súdnej reformy, ktorú predložila ministerka Mária Kolíková (klub SaS), nedáva logiku Pčolinskému.

Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) sa chce o tretej verzii súdnej mapy rovkako ako celý jeho poslanecký klub ešte rozprávať s ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou (klub SaS). Tá novú súdnu mapu predstavila v piatok. Navyše reformu súdov chce s ministerkou prebrať aj hnutie OĽANO.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková počas tlačovej konferencie na tému: Na ceste k novej súdnej mape MS SR naďalej pozorne počúva, diskutuje a vyhodnocuje podnety a pripomienky 22. októbra 2021 v Bratislave. – Foto: tasr

„Evidujem však odpor sudcov či odborárov voči reforme. Pozriem si ju, ministerku budem kontaktovať, sadneme si a prejdeme si to,” uviedol Kollár.

Pčolinský: Zatiaľ mám viac otázok ako odpovedí

Šéf poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský bol o niečo konkrétnejší ako jeho stranícky nadriadený. Priznal, že ani posledná verzia súdnej mapy ho nijako nenadchla. Možno povedať, že koaličný poslanec je z toho, čo si v Kolíkovej návrhu prečítal, tak trochu zmätený.

“Ja nerozumiem jednej veci, lebo ten prvý návrh bol rušením dvadsiatich – tridsiatich súdov. Teraz, ten tretí návrh je, že zrušia sa len štyri, tak nedáva mi to logiku, lebo keď na začiatku sme počúvali, že musia sa zrušiť, že to je nevyhnutné, teraz už nemusia. Tak nerozumiem tomu, v čom teda bude tá reforma. Zatiaľ mám viac otázok ako odpovedí,” uviedol Pčolinský pred novinármi v parlamente. Celé jeho stanovisko nájdete vo videu.

VIDEO P. Pčolinský k tretej verzii súdnej mapy: Nedáva mi to logiku

Hnutie OĽANO zdôraznilo, že mu záleží na tom, aby reforma súdnej mapy bola čo najodbornejšia a aby predstavovala pre občanov jednoznačný prínos. “O jej podobe bude poslanecký klub hnutia ďalej rokovať s ministerkou spravodlivosti na utorkom (26. 10.) zasadnutí,” spresnil Peter Dojčan z mediálneho tímu hnutia.

Niečo sa má zrušiť, niečo má vzniknúť

Tretia verzia súdnej mapy počíta so zrušením štyroch okresných súdov. Pôvodne sa ich počet mal znížiť z 54 na 30. Naďalej sa však počíta so vznikom mestských súdov v Košiciach a Bratislave. Zostávajúce súdy ostanú ako pracoviská alebo sídla. Zrušiť by sa mali okresný súd Partizánske, Skalica, Bánovce nad Bebravou a Kežmarok.

VIDEO Kolíková: Chceme, aby sa každý dostal k spravodlivému rozhodnutiu včas

Zmena by sa mala týkať aj krajských súdov. Tých chce ponechať ministerka všetkých osem, ale plánuje zväčšiť ich obvody len na tri. Sídlom krajských súdov by tak mala byť Trnava pre západoslovenský obvod, Žilina pre stredoslovenský obvod a Prešov pre východoslovenský obvod. Zmena by mala nastať k 1. januáru 2023.

VIDEO Ministerka Mária Kolíková predstavila návrh novej súdnej mapy

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Má v tom Kolíková hokej? Pčolinský odkázal: V čom bude tá reforma? Nedáva mi to logiku!

Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport