eReport.sk
Matematik Richard Kollár Foto: tasr

Matematik o tom, kedy začne pandémia ustupovať: Ak sa stane toto, budú to veľmi zlé správy!

Nevidíte svetlo na konci tunela? Máte pocit, že táto pandémia snáď nikdy neskončí? Matematik Richard Kollár sa pozrel na čísla svojím odborným okom a prináša aspoň nejaké predpovede. Kedy teda príde vrchol súčasnej pandemickej vlny na Slovensku?

Podľa odborníka na čísla bolo na Slovensku pred začiatkom tejto vlny cca. 700 000 ľudí, ktorí neboli vôbec imunizovaní a počas tejto vlny sa infikujú. Počas rastu tejto vlny sa podľa jeho výpočtov infikuje spolu zhruba 500 000 ľudí. A vtedy vraj približne dosiahneme vrchol.

„Celkovo sa pri tomto odhade v tejto vlne infikuje približne milión ľudí na Slovensku, čo je približne 18% obyvateľstva, t.j. približne každý piaty a piata, mnohí vo vašom okolí. Bude medzi nimi aj pár stotisíc plne zaočkovaných,” píše vo svojom statuse. Ak ste sa tešili, že vrchol pandémie je tu každým dňom Richard Kollár pre vás nemá dobré správy. „Vrchol slovenskej vlny nebude tak skoro, pravdepodobne až na konci novembra, či dokonca až začiatkom decembra. Čaká nás ešte pomerne strmý rast, aj keď znalí matematiky vidia, že derivácia celkového počtu infikovaných už až tak prudko nerastie,” tvrdí.

Najbližšie dva týždne budú podľa neho kľúčové. „Ukáže sa počas nich, či sa akcelerácia incidencie (ktorú máme teraz) prejaví aj na akcelerácii počtu hospitalizácií. Ak by to tak bolo, budú to veľmi zlé správy. Zatiaľ to však nevyzerá, že by celkové hospitalizácie alebo umelé pľúcne ventilácie vybočovali z oneskoreného trendu incidencie,” vlieva aspoň trošku nádeje.

Matematik si však všimol zvláštny úkaz na JISkách: „Tie rastú viac ako týždeň pomalšie ako ostatné typy hospitalizácií. Niečo sa tam deje a ja len dúfam, že to nie je nedostatočná kapacita, ale skôr to, že COVIDoví pacienti JIS lôžka nepotrebujú.”

Na záver ako už býva zvykom pridal nejaké tie odporúčania, ako to celé prežiť. „Nezabúdajte, každý deň sme o deň bližšie k vrcholu tejto vlny. Každý jeden deň nás to však niečo stojí. Prosím, odložte oslavy, zábavy, svadby, či prípadné tancovačky. Akákoľvek väčšia socializácia nad rámec menšej skupiny je teraz pomerne nevhodná. Choďte radšej do kina (ak nie ste v čiernom okrese) a pozrite si nejaký film. Na filmových predstaveniach nebol vo svete reportovaný podľa mojich vedomostí žiaden väčší epidemický klaster. Na oslavách však vznikajú každý deň vo veľkom počte,” uzatvára svoj status.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Vstup do Fakultnej nemocnice v Nitre.

Zdielať / poslať / tlačiť

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Matematik o tom, kedy začne pandémia ustupovať: Ak sa stane toto, budú to veľmi zlé správy!

Odoberať
Upozorniť na
guest
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport