eReport.sk
Sudkyňa Ayše Pružinec Eren Foto: eReport

Sudcovia sa sťažujú: Reforma súdnictva sa vzďaľuje od európskych štandardov!

Európska komisia a Európska asociácia sudcov majú obavy týkajúce sa niektorých aspektov justičnej reformy na Slovensku. Platforma sudcov SR Sudnamoc.sk tak v stanovisku upozorňuje na to, že reforma súdnictva sa vzďaľuje od európskych štandardov.
      
„Združenie sudcov Slovenska nebolo zapojené do prípravy reformy justície, čo je samo osebe vzdialením sa od európskych štandardov a nedobrým signálom,“ skonštatovala viceprezidentka Združenia sudcov Slovenska Ayše Pružinec Eren.

Vraj je ohrozené čerpanie peňazí z plánu obnovy

Dodržanie európskych štandardov nezávislosti justície je súčasťou základných hodnôt právneho štátu, na ktorých je Európska únia postavená. „Ohrozenie nezávislosti justície môže byť prekážkou čerpania finančných prostriedkov z plánu obnovy,“ pripomenula členka legislatívneho výboru Združenia sudcov Slovenska Dana Jelinková Dudzíková, ktorá minulý týždeň pohrozila ministerke spravodlivosti Márii Kolíkovej žalobou.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka počas brífingu.
  2. Premiér Eduard Heger (OĽaNO) počas príhovoru na Stredoeurópskej energetickej konferencii na tému Zelená obnova po pandémii 22. novembra 2021 v Bratislave.
  3. Mária Kolíková (klub SaS).
  4. Generálna riaditeľka Pracovnej skupiny Európskej komisie na podporu obnovy a odolnosti Céline Gauerová.

Platforma Sudnamoc.sk poukazuje aj na stanovisko Európskej komisie a Európskej asociácie sudcov. Inštitúciám sa nepozdáva, že reforma ráta s možnosťou odvolať člena Súdnej rady, kedykoľvek, aj bez uvedenia dôvodu. „Eurokomisár pre spravodlivosť Didier Reynders zdôrazňuje, že je dôležité, aby Súdna rada požívala dostatočné garancie, pokiaľ ide o jej nezávislosť voči zákonodarnej moci a výkonnej moci, a to aj pokiaľ ide o spôsob, akým môžu byť jej členovia odvolaní,“ priblížila platforma.

Reformy by nemali byť implementované narýchlo

K novému trestnému činu ohýbania práva európske inštitúcie uvádzajú, že každý režim upravujúci zodpovednosť sudcov musí poskytnúť jasne a určito nevyhnutné záruky, aby sa predišlo riziku jeho použitia  ako nástroja nátlaku na súdnu činnosť alebo ako systému politickej kontroly obsahu súdnych rozhodnutí.

„Rezolúcia Európskej asociácie sudcov vo vzťahu k súdnej mape zdôrazňuje, že v prípade takých dôležitých reforiem súdneho systému sa vyžaduje intenzívne a podstatné zapojenie súdnictva. Takéto zapojenie je súčasťou európskych štandardov. Reformy takéhoto rázu by nemali byť implementované narýchlo, ale vyžadujú rozsiahle a podrobné posúdenie,“ priblížila platforma.

Európska asociácia sudcov preto nalieha na Slovensko, aby prijalo vhodné opatrenia v súlade s európskymi štandardami na obnovenie záruk nezávislosti súdnictva a zapojili zástupcov súdnictva vrátane Združenia sudcov Slovenska do prebiehajúcich alebo budúcich reformných projektov.

Zdroj: tasr
  


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Sudcovia sa sťažujú: Reforma súdnictva sa vzďaľuje od európskych štandardov!

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti