eReport.sk
Maroš Žilinka. Foto: tasr

Žilinku “vyrušila” Kolíková a tak ubezpečil ministerku aj občanov: Toto je pre mňa jediným imperatívom!

Generálny prokurátor Maroš Žilinka, zdá sa, už nemohol zostať ticho a dookola počúvať vyhlásenia koaličných politikov, ktorí mu čoraz častejšie vyčítajú to, že uplatňuje v praxi paragraf 363. Ide mimochodom legitímny nástroj, ktorý je podľa zákona povinný použiť, ak identifikuje nezákonnosť v trestnom konaní.

Koaliční partneri s výnimkou Borisa Kollára a jeho hnutia Sme rodina, by najradšej v tejto súvislosti upravili kompetencie generálneho prokurátora, poniektorí by dokonca boli najšťastnejší, keby bol paragraf 363 rovno zrušený. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíkova (klub SaS) je zase toho názoru, že by “trišesťtrojku” nemal Žilinka využívať v takej miere, ako ho využíva. A práve toto jej vyhlásenie generálneho prokurátora “nakoplo” k tomu, aby reagoval.

Chce ubezpečiť ministerku a najmä občanov

“Ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková v dnešnej rozhlasovej relácií uviedla, že ´generálny prokurátor by nemal v takej miere využívať ustanovenie § 363 Trestného poriadku´” – pripomenul nedávne slová ministerky Kolíkovej Žilinka a pokračoval: “Aj keď ide o vyjadrenie politika, považujem za potrebné ubezpečiť tak pani ministerku spravodlivosti, ale najmä občanov Slovenskej republiky, že ustanovením § 363 a nasl. Trestného poriadku zverenú kompetenciu generálnemu prokurátorovi SR zrušovať právoplatné rozhodnutia v prípravnom konaní budem aplikovať vždy, ak zistím, že právoplatným rozhodnutím prokurátora alebo policajta, alebo v konaní, ktoré mu predchádzalo, bol porušený zákon.”

Odmieta ako generálny prokurátor porušovať zákon

Súčasný generálny prokurátor, ktorý bol výsledkom voľby väčšiny koaličných poslancov v parlamente, pretože by ich hlasov by sa Maroš Žilinka nikdy nepostavil do čela Generálnej prokuratúry SR ďalej zdôraznil, že rozhodne neplánuje zmeniť svoj doterajší postoj. “Takto budem postupovať na základe návrhov oprávnených subjektov, alebo z úradnej povinnosti, a to bez ohľadu na ich počet. A to preto, že podľa platnej právnej úpravy je to zákonná povinnosť generálneho prokurátora, nie možnosť. Inak by zákon porušil práve generálny prokurátor,” podčiarkol Žilinka.

Priania médií či politikov nepovažuje za najdôležitejšie

Na záver ubezpečil všetkých, že pri odstraňovaní porušenia zákonnosti a teda aj pri aplikovaní § 363 Trestného poriadku, sa nenechá ovplyvňovať či podriaďovať nikým a ničím. “Jediným imperatívom je pre mňa ako generálneho prokurátora SR zákon a nie prianie alebo predstavy politikov, médií, verejnej mienky či kohokoľvek iného,” uzavrel Maroš Žilinka na sociálnej sieti.

Zdroj: fb/maroszilinka

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic
  2. Mária Kolíková (klub SaS).
  3. Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic.
  4. Veronika Remišová (Za ľudí).
  5. Poslanec Národnej rady SR Robert Fico (SMER-SD).

Zdielať / poslať / tlačiť

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Žilinku “vyrušila” Kolíková a tak ubezpečil ministerku aj občanov: Toto je pre mňa jediným imperatívom!

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport