eReport.sk
Ivan Mikloš Foto: tasr

Koalícia ženie Kažímíra z NBS. Smer: Tento sa bez hanby do funkcie tlačí ako slon do drogérie!

Opozičná strana Smer-SD prišla s vlastnou verziou toho, prečo sa koalícia usiluje zosadiť Petra Kažimíra z guvernerského postu Národnej banky Slovenska (NBS). Situáciu strana prirovnáva k výmene šéfa Úradu špeciálnej prokuratúry, kedy Daniel Lipšic nahradil svojho predchodcu, dnes obvineného a väzobne stíhaného, Dušana Kováčika. A nielen to politici okolo trojnásobného expremiéra Roberta Fica tvrdia. Vyhlásili, že po poste guvernéra NBS vraj mimoriadne silno túži bývalý mocný politik, exminister financií a privatizácie a niekdajší podpredseda vlády Ivan Mikloš. A Kažimír? Ten bol vo svojej reakcii oveľa zdržanlivejší a svoje stanovisko na výzvy koaličných politikov, aby z najvyššieho postu NBS odstúpil, zhrnul do jedinej vety.

Šéf výboru Národnej rady SR pre hospodárske záležitosti Peter Kremský (OĽANO) vyzval guvernéra NBS Petra Kažimíra na odchod z funkcie. Dôvodom sú podľa neho informácie o korupcii na Ministerstve financií SR a Finančnej správe SR v čase, keď stál Kažimír na čele rezortu financií.

Kremský v statuse: Je Peter Kažimír muzikant?

„Bývalí funkcionári v posledných mesiacoch rozsiahlo vypovedajú o korupcii na ministerstve financií a finančnej správe. Je načase, aby sa človek, ktorý toto ministerstvo v tom čase riadil, postavil k týmto priznaniam čelom a vyvodil politickú zodpovednosť,“ uviedol v utorok Kremský.

Zdroj: fb/peterkremskyolano

Pokiaľ sa Kažimír do konca augusta svojho postu nevzdá, chce Kremský na najbližšom zasadnutí parlamentného výboru pre financie a rozpočet, ktorého je členom, podať návrh na prijatie uznesenia, ktorým výbor vládu vyzve na jeho odvolanie.

Kremský spomenul aj luxusné nehnuteľnosti

Kažimír bol ministrom financií v rokoch 2012 až 2019 v dvoch vládach Róberta Fica (Smer-SD) a tiež vo vláde Petra Pellegriniho (vtedy Smer-SD). Zároveň bol v rokoch 2010 až 2019 podpredsedom strany Smer-SD. Kremský pripomenul, že funkcionári finančnej správy ako Ľudovít Makó, František Imrecze, Daniel Čech, Lenka Wittenbergerová alebo vtedajší štátny tajomník ministerstva financií Radko Kuruc boli jeho nominanti, ktorých do funkcií navrhoval a schvaľoval.

Na snímke guvernér NBS Peter Kažimír počas tlačovej konferencie na tému: “Obnova Európy po pandémii COVID-19 ” 29. júna 2020 v Bratislave. – Foto: tasr

„Peter Kažimír je dlhoročný politik Smeru a podľa mediálnych informácií aj blízky človek obvineného oligarchu Jozefa Brhela. Otázky vyvolávajú informácie o jeho luxusných nehnuteľnostiach, na ktorých hodnotu si zo svojho platu nemohol zarobiť. Z úplatkov sú obvinení aj ľudia, ktorí mu ich roky prenajímali a nakoniec predali pod trhovú cenu,“ dodal Kremský.

Kažimír: Rozumiem politickému marketingu

Guvernér NBS Peter Kažimír výzvu Kremského okomentoval iba stručne. „Rozumiem politickému marketingu, ale z podstaty výkonu svojej funkcie nebudem reagovať na politické útoky a výzvy niektorých politikov,” uviedol Kažimír.

Smer o zosnovateľoch zrady aj Miklošovi

Na Kremského tvrdenia zareagovala aj strana Smer-SD. Všetky otázky týkajúce sa guvernéra NBS Kažimíra patria Pellegrinimu, lebo títo dvaja páni boli hlavní zosnovatelia zrady v Smere,” napísal tlačový odbor strany.

To ale nebráni strane Smer – SD skonštatovať, že považuje všetky obvinenia voči P. Kažimírovi za vymyslené s jediným cieľom – zbaviť P. Kažimíra funkcie guvernéra NBS a dosadiť tam I. Mikloša, ktorý sa bez hanby do tejto funkcie tlačí ako slon do drogérie. Je to ten istý scenár, ako vymyslené obvinenie D. Kováčika s cieľom posadiť na jeho stoličku právoplatne odsúdeného páchateľa Lipšica,” prirovnal Smer aktuálnu situáciu k zmene na poste šéfa Úradu špeciálnej prokuratúry.

Na záver opozičná strana poslala jasný odkaz aj politikovi OĽANO: Odporúčame poslancovi Kremskému, aby výzvu na odstúpenie adresoval ministrovi Mikulcovi, ktorého podozrenia z korupcie sú podopreté dôveryhodnými svedkami, na rozdiel od nájomných udavačov.“

Kažimíra podobne, ako Kremský, vyzýva na odchod z NBS aj Šeliga:

  1. Robert Fico
  2. Nie očkovaniu
  3. Guvernér NBS Peter Kažimír.
  4. Zľava predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO) a bývalý minister financií SR Ivan Mikloš počas kongresu strany Sloboda a Solidarita (SaS) v Pezinku 12. júna 2021.
  5. bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik počas súdneho procesu
  6. Ľudovít Makó
  7. Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic (uprostred), riaditeľ odboru všeobecnej kriminality Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Vladimír Kuruc a hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová informujú o podanej obžalobe v trestnej veci mediálne známej ako "Dobytkár".
  8. Juraj Šeliga (Za ľudí)
  9. bývalý generálny prokurátor Jaromír Čižnár

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Koalícia ženie Kažímíra z NBS. Smer: Tento sa bez hanby do funkcie tlačí ako slon do drogérie!

Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport