eReport.sk
Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic (uprostred), riaditeľ odboru všeobecnej kriminality Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Vladimír Kuruc a hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová informujú o podanej obžalobe v trestnej veci mediálne známej ako "Dobytkár".
Daniel Lipšic (uprostred), Vladimír Kuruc a Jana Tökölyová. Foto: tasr

VIDEO Lipšic: Práve z dôvodu charakteru, čo vyšetrujeme, sa spustila kampaň proti kajúcnikom

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal na Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku rozsiahlu obžalobu v kauze Dobytkár. Informovali o tom na brífingu špeciálny prokurátor Daniel Lipšic a riaditeľ odboru všeobecnej kriminality ÚŠP Vladimír Kuruc.

“Obžaloba bola podaná na osem fyzických osôb, päť právnických. Spisový materiál má 75 zväzkov, 35.000 strán. Ide o korupčné trestné činnosti a legalizácie z príjmu,” priblížil Lipšic.

Doplnil, že z pôvodne siedmich stíhaných väzobne sú aktuálne štyria stíhaní väzobne. “Jeden je vo väzbe v inej súvisiacej trestnej veci,” poznamenal.

Išlo o dva samostatné legalizačné mechanizmy

Podľa jeho slov ide o rozsiahlu trestnú činnosť na Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA), ktorá sa dotýkala nenávratného finančného príspevku. Išlo o dve vetvy trestnej činnosti. Prvá fungovala od 2013 až do roku 2016, druhá od roku 2017 do roku 2020.

Podľa slov prokurátorov išlo o dva samostatné legalizačné mechanizmy. V prvej vetve bolo odovzdaných viac ako 2,7 milióna eur. V druhej vetve viac ako jeden milión eur, ktoré prechádzali cez legalizačný mechanizmus. Obžalovaným a právnickým osobám hrozí prepadnutie majetku a tresty až do 20 rokov odňatia slobody.

V prípade figuruje jeden spolupracujúci obvinený

Lipšic nepovedal, kto sa priznáva a kto nie. “Jedna osoba je vylúčená na samostatné konanie. Kauza Dobytkár je prvá veľká kauza, čo sa týka PPA, a určite nie posledná. Preverujeme aj iné veci. Práve z dôvodu charakteru, čo vyšetrujeme, sa spustila mediálna kampaň proti spolupracujúcim obvineným,” zdôraznil Lipšic. Priblížil, že v prípade figuruje jeden spolupracujúci obvinený.

Lenka Wittenbergerová, obvinená v rámci stredajšej (4. 8.) akcie Mýtnik III, sa priznala k skutku. Počas štvrtkovej tlačovej konferencie to potvrdil špeciálny prokurátor SR Daniel Lipšic. “Môžem potvrdiť, že Lenka W. sa k skutku priznala,” uviedol Lipšic. Zároveň zdôraznil, že sa stále realizujú úkony trestného konania. To, či bude prokurátor žiadať u niekoho z ôsmich obvinených väzobné stíhanie v korupčnej kauze Mýtnik III, ešte nie je známe.

Lipšic reagoval aj na vyjadrenia obvineného Miroslava Výboha. Uviedol, že žiaden obvinený si nebude klásť podmienky, akým spôsobom bude vypovedať.

Vyšetrovateľ NAKA ukončil vyšetrovanie kauzy 30. júla s návrhom na podanie obžaloby. V skupine osôb obžalovaných z korupcie a legalizácie príjmov z trestnej činnosti sú bývalý šéf PPA Juraj K., bývalý výkonný riaditeľ agentúry Ľubomír P., finančník Martin K., bývalý generálny riaditeľ sekcie rozvoja vidieka a priamych platieb na ministerstve pôdohospodárstva Marek K. a nitriansky podnikateľ Norbert B. a podnikateľ Peter K.

Viac o kauze Dobytkár, Žilinkovi, ale aj Lipšicovi čítajte tu:

  1. Výtvarník Peter Kalmus.

Zdroj: tasr

 

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport