eReport.sk
Guvernér NBS Peter Kažimír.
Guvernér NBS Peter Kažimír. Foto: tasr

Lipšicov úrad obvinil Kažimíra! Guvernér NBS: Necítim sa byť vinný zo žiadneho trestného činu

AKTUALIZOVANÉ – Úrad špeciálnej prokuratúry, ktorému šéfuje bývalý politik a exadvokát Daniel Lipšic, obvinil guvernéra Národnej banky Slovenska Petra Kažimíra. Informoval o tom portál aktuality.sk, ktorý sa odvoláva na viacero nezávislých zdrojov. Obvinenie má súvisieť s úplatkom pre vtedajšieho šéfa Finančnej správy Františka Imreczeho. Kažimír obvinenie odmietol.

Vznesenie obvinenia v utorok pre TA3 potvrdil aj advokát bývalého ministra financií Ondrej Mularčík. Pre spravodajskú televíziu uviedol, že Kažimírovi bolo uznesenie o obvinení už doručené. „Pán guvernér bol obvinený z prečinu podplácania,“ spresnil Mularčík s tým, že viac informácií aktuálne poskytnúť nemôže. Pre TASR ešte uviedol, že guvernér NBS podá sťažnosť proti obvineniu.

Kažimír: Nie som si ani vedomý porušenia zákona

Guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír podľa agentúry TASR odmietol obvinenie z podplácania. „Nemám žiadne informácie a nie som si ani vedomý porušenia zákona, zároveň som nikdy nemal ani žiadny záujem vplývať na akékoľvek konania,“ reagoval. Exminister financií tvrdí, že sa „necíti byť vinný zo žiadneho trestného činu“ a zároveň je podľa neho skutkový stav v uznesení nepravdivý a v samotnom odôvodnení chýbajú potvrdzujúce dôkazy.

Prokuratúra aj polícia zatiaľ mlčí

Podplácania sa mal Kažimír dopustiť ešte ako šéf rezortu financíi. „Kažimír mal v korupčnom prípade zohrať úlohu akéhosi kuriéra a priniesť vtedajšiemu šéfovi Finančnej správy Františkovi Imreczemu úplatok vo výške zhruba 50-tisíc eur. Vypovedá o tom práve spomínaný Imrecze, ktorý je obvinený vo viacerých kauzách a spolupracuje s políciou,“ informovali Aktuality.sk.

Prokuratúra ani polícia informáciu zatiaľ nepotvrdili. „V tejto chvíli nie je možné poskytnúť žiadne informácie,“ reagovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Zľava predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO) a bývalý minister financií SR Ivan Mikloš počas kongresu strany Sloboda a Solidarita (SaS) v Pezinku 12. júna 2021.
  2. Guvernér NBS Peter Kažimír.
  3. Juraj Šeliga (Za ľudí)


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Lipšicov úrad obvinil Kažimíra! Guvernér NBS: Necítim sa byť vinný zo žiadneho trestného činu

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti