eReport.sk
Milosrdná Čaputová?
Zuzana Čaputová. Foto: tasr

Kéry vyzval Čaputovú na akceptovanie zrušenia Ficovho obvinenia: Nechcem počuť žiadne „ale“!

Člen predsedníctva opozičnej strany Smer-SD a predseda parlamentného výboru Marián Kéry vyzval prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, aby verejne akceptovala rozhodnutie orgánov činných v trestnom konaní v kauze Súmrak. V rámci nej oslobodila Generálna prokuratúra SR spod obvinení mimo iných aj politikov Roberta Fica a Roberta Kaliňáka (obaja Smer-SD). Prezidentka ešte vyslovene pred niekoľkými desiatkami hodín hovorila v parlamente o opozícii, ktorá útočí do vyšetrovateľov. Na základe zistení generálnej prokuratúry je však otázne, či útok neprebiehal skôr opačným smerom.

„Veľmi pozorne sme počas prejavu prezidentky Čaputovej o stave republiky vnímali aj časť venovanú vyšetrovaniu korupčných káuz. Rozhodnutie Generálnej prokuratúry v kauze súmrak, ktoré prišlo len pár minút po prejave, len podčiarklo prezidentkinu zaujatosť a jednostrannosť. Pričom kto iný, ako človek v prezidentskom úrade, by mal byť garantom spravodlivosti a nezávislosti v štáte? Kto iný, ako prezident by mal mať vždy na pamäti charakter štátu?,“ pýta sa Kéry na sociálnej sieti.

Čo teraz?

Pri Čaputovej prejavoch nie je úplne v niektorých pasážach jasné, či práve kritizuje koalíciu, opozíciu, obvinených, alebo vyšetrovateľov a prokurátorov. Situácia v spoločnosti je pri tom v mnohých aspektoch na bode mrazu. V kríze nie je len politika, ale aj spravodlivosť. „Aj prezidentka Čaputová vo svojich slovách v parlamente naznačila, že sa bojí o charakter štátu, ak nebudeme (rozumej orgány činné v trestnom konaní) schopní priniesť spravodlivé rozhodnutia v spomenutých kauzách. K orgánom činným v trestnom konaní sa obrátila aj s tým, aby predchádzali pochybeniam, ktoré väčšinou znamenajú zásah do ľudských práv,“ konštatuje poslanec.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Je polícia neschopná?
  2. Taraba hovorí o dôležitosti sobotného referenda
  3. Aj Matovičovi by časom mohlo ísť o krk
  4. Robert Kaliňák a predseda strany Smer – SD Robert Fico.
  5. Prezident Policajného zboru SR Štefan Hamran počas tlačovej konferencie.

Celkom oprávnene sa pýta, kde sa krajina v najbližšom období pohne: „Nuž, čo teraz, pani prezidentka, po rozhodnutí Generálnej prokuratúry SR? Generálna prokuratúra zjavne nevidí v kauze Súmrak dôkazy o zločineckej skupine či porušovaní daňového tajomstva. Najmä preto zrušila obvinenia aj proti Robertovi Ficovi a Robertovi Kaliňákovi. Čo by malo byť v kontexte vašich slov o charaktere štátu a demokracii ešte vážnejšie, v kauze Súmrak bol podľa generálneho prokurátora porušený zákon v neprospech obvinených.“

Verejná výzva

Kéry má zároveň na hlavu štátu veľmi jasnú požiadavku. Koaliční politici niekedy pôsobia tak, ako keby akceptovali len tie výroky a závery OČTK, ktoré im vyhovujú. Sociálni demokrat chce teraz od prezidentky, aby ukázala väčšiu kultúru.

„Pani prezidentka, ak myslíte vážne svoje obavy o charakter štátu či ohrozenie demokracie, mali by ste rozhodnutie generálnej prokuratúry akceptovať, a to aj verejne. Žiadne “ale”. A sudcov treba brániť, súhlasím. Ale len tých, ktorým ide naozaj o spravodlivosť. Nie tých, ktorí sú politikmi zneužívaní v politickom boji,“ uzavrel Kéry.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kéry vyzval Čaputovú na akceptovanie zrušenia Ficovho obvinenia: Nechcem počuť žiadne „ale“!

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti