eReport.sk
Peter Stachura. expert KDH na zdravotníctvo. Foto: fb/peter.stachura.146

KDH chce zlepšiť dostupnosť ambulantnej i ústavnej starostlivosti, ako aj liekov

Zlepšiť dostupnosť ambulantnej a ústavnej zdravotnej starostlivosti, ale aj dostupnosť liekov na Slovensku je cieľ KDH v oblasti zdravotníctva. Jeho zástupcovia o tom informovali na utorkovej tlačovej konferencii.

V rámci zlepšenia dostupnosti ambulantnej zdravotnej starostlivosti je podľa hnutia potrebné napríklad posilniť kompetencie vyšších územných celkov vo vyjednávaní so zdravotnými poisťovňami pri zazmluvňovaní ambulancií tam, kde sú potrebné.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

  1. Citlivo to vníma?

Dôležitá je elektronizácia zdravotníctva

Preťaženosť lekárov špecialistov by KDH chcelo riešiť motivovaním všeobecných lekárov k lepšiemu manažmentu pacientov, aby ich k špecialistom posielali len pri závažných diagnózach. Za dôležitú hnutie považuje aj elektronizáciu zdravotníctva.

V oblasti ústavnej zdravotnej starostlivosti má KDH za cieľ upraviť čakacie doby na plánované operácie a nastaviť poradovníky spravodlivo, solidárne a transparentne. Zdôrazňuje aj úlohu regulačných a kontrolných mechanizmov v systéme. Rovnako chce zaviesť transparentnosť aj do poplatkov v systéme. „Budeme hľadať možnosti ošetriť to doplnkovým poistením,“ ozrejmil Patrik Mihaľ z KDH.

KDH za lepšiu dostupnosť liekov

Hnutie sa chce zamerať aj na lepšiu dostupnosť liekov. V prípade inovatívnych liekov, ktoré sú často uhrádzané na výnimky, navrhuje aktívnejšiu komunikáciu rezortu zdravotníctva s ich výrobcami. A to tak, aby sa uhrádzali z verejného zdravotného poistenia. Reexport liekov či nedostupnosť niektorých liekov na trhu by hnutie riešilo zmenou cenovej regulácie. „Tak, aby nemala negatívny dosah na výdavky štátu, ani poistencov,“ priblížil Peter Mrva z KDH. Hnutie chce tiež zvýšiť dostupnosť liekov na predpis, a to prehodnotením a prípadným zrušením ich preskripčných obmedzení.

Peter Stachura dodal, že mnohé z opatrení sa nedajú uskutočniť za jedno volebné obdobie, v zdravotníctve je však podľa neho potrebná vízia na niekoľko rokov. „Pravidelne prezentujeme, že je to program, do ktorého pozývame aj ostatné politické strany,“ doplnil.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

KDH chce zlepšiť dostupnosť ambulantnej i ústavnej starostlivosti, ako aj liekov

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php