eReport.sk
Na kombosnímke sídlo firmy Bonul v Nitre, v popredí zakladateľ Nadácie Zastavme korupciu Miroslav Trnka.
Na kombosnímke sídlo firmy Bonul v Nitre, v popredí zakladateľ Nadácie Zastavme korupciu Miroslav Trnka. Foto: tasr

Kde sa to zaseklo? Najvyšší správny súd zrušil pojednávanie o žalobe Bonulu!


Kde sa to zaseklo? Najvyšší správny súd (NSS) SR zrušil stredajšie (1. 3.) pojednávanie, na ktorom sa mal zaoberať správnou žalobou, podanou spoločnosťou Bonul v súvislosti s rozhodnutím o odobratí bezpečnostnej previerky. Odročil ho na neurčito. Senát zároveň podá prejudiciálne otázky Súdnemu dvoru Európskej únie (EÚ). TASR o tom informoval hovorca NSS Michal Hajtol.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Poslanec OĽaNO Peter Kremský.
  2. Ľudovít Makó

„NSS SR predkladá Súdnemu dvoru EÚ prejudiciálne otázky, tykajúce sa výkladu článku 47 (Právo na účinný prostriedok nápravy a na spravodlivý proces). A článku 51 (Rozsah pôsobnosti) Charty základných práv Európskej únie. Podstatou týchto otázok je jednak rozsah aplikácie Charty. Ako aj záruk v súdnom konaní, v ktorom sa preskúmavajú rozhodnutia Výboru Národnej rady SR na preskúmavanie rozhodnutí Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) a rozhodnutia NBÚ,“ priblížil predseda senátu Michal Novotný.

Musí najprv rozhodnúť Súdny dvor EÚ

Nový termín pojednávania bude môcť senát NSS určiť až po obdržaní odpovede zo Súdneho dvora. Návrh na prejudiciálne konania podal NSS súd hneď, ako bolo zrejmé, že rozhodnutie Súdneho dvora je nevyhnutné pre vydanie rozhodnutia vnútroštátneho súdu. „Súd tak urobil zároveň bezprostredne po tom, ako bolo možné dostatočne podrobne vymedziť právny a skutkový rámec veci a právne otázky, ktoré kladie,“ povedal Hajtol.

Bolo rozhodnutie NBÚ v poriadku?

NBÚ rozhodol o odobraní bezpečnostnej previerky Bonulu ešte v roku 2020. Parlamentný výbor na preskúmavanie rozhodnutí NBÚ odvolanie Bonulu proti tomuto rozhodnutiu zamietol. Spoločnosť reagovala podaním správnej žaloby.

Podnet na preverenie Bonulu dala známa mimovládka

Podnet na preverenie podala v januári 2020 Nadácia Zastavme korupciu. Poukázala vtedy na to, že podľa zákona o ochrane utajovaných skutočností by nemal mať previerku ten, kto je v kontakte so „závadovými osobami“, alebo je sám z niečoho podozrivý.

Nadácia schvaľovala postup poslancov NR SR

Pripomíname, že mimovládka v januári 2021 vysoko pozitívne hodnotila fakt, že sa parlamentný výbor nechcel zaoberať odvolaním bezpečnostnej služby voči rozhodnutiu NBÚ. „NBÚ postupoval správne, keď odobral vlani firme Bonul bezpečnostnú previerku. Poslanci Národnej rady sa rozhodnutia úradu zastali a zamietli odvolanie najväčšej domácej esbésky,“ uviedla predvlani Xénia Makarová v článku na webe nadácie s názvom „Bonulu nejde karta, aj poslanci sú proti previerke.“

Bonul hovorí o politickej objednávke

Nadácia pri podávaní podnetu na preverenie spoločnosti upozornila na prepojenie syna majiteľa Bonulu Norberta B. stíhaného v kauze Dobytkár s Marianom K. obžalovaným v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka. Spoločnosť reagovala, že rozhodnutie NBÚ o odobratí bezpečnostnej previerky považuje za nezákonné, vydané na politickú objednávku.

Zdroj: tasr


      

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kde sa to zaseklo? Najvyšší správny súd zrušil pojednávanie o žalobe Bonulu!

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne