O dodávkach zbraní a o nevojenskej pomoci pre Ukrajinu sa v spoločnosti diskutuje stále častejšie. Problémom má byť to, že sa obrovská pomoc zo zahraničia ani zďaleka vždy nedostáva do štátnych, overených a kontrolovaných rúk, ale pomoc, a to vrátane zbraní, končí aj v rukách paramilitárnych a dobrovoľníckych skupín, ktoré ju majú posielať naspäť do Európy, no tentokrát nie do rúk štátu, ale do rúk neštátnych aktérov vrátane organizovaného zločinu.
Mohlo by vás zaujímať:
Jonas Ohman, zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Blue-Yellow, ktorá sa stará o nevojenské dodávky pomoci na Ukrajinu ešte v apríli podľa americkej televízie CBS tvrdil, že len 30-40 % dodávok prichádzajúcich cez hranicu dosiahlo svoje konečné miesto určenia. Situácia sa síce od apríla mala zlepšiť, no problematika stále zanecháva v európskych občanoch, najmä v tých z východnejšej časti únie, horkú príchuť a strach z nárastu moci organizovaného zločinu v tých krajinách, kde sa s ním v blízkej minulosti podarilo celkom efektívne bojovať. A medzi také rozhodne patrí aj Slovensko.
20 stratených miliárd dolárov pomoci?
Podľa Kiel Institute for the World Economy je pomoc smerujúca z niektorých krajín pri tom obrovská. Na Ukrajinu malo z USA smerovať viac ako 23 miliárd dolárov na vojenskú pomoc, zo Spojeného kráľovstva takmer 4 miliardy, z Poľska takmer 2 miliardy a z Nemecka približne 1,5 miliardy. Pokiaľ by Ohmanove slová boli pravdivé, na Ukrajine by sa mohlo len z týchto štyroch krajín stratiť približne 15-20 miliárd pomoci. Celá záležitosť je síce argumentovaná tým, že na Ukrajine je komplikovaná situácia a neustále sa posúvajú frontové línie, no pravdou ostáva, že pri takomto úniku by mohlo ísť o tému a problém celosvetového rozmeru, na ktorý by pri potvrdení domnienok mohla doplatiť práve Európa a konkrétne hlavne tá časť svetadielu, v ktorej sa nachádza aj Slovensko.
Pri dodávkach musia obchádzať oligarchiu aj korupciu
Samotný Ohman tvrdí, že jeho spoločnosť na dodávky dalekohľadov, prístrojov na nočné videnie, kevlarového oblečenia, balistických prilieb či moderných dronov využíva skôr neoficiálne kanály a to preto, aby boli schopní obísť živly, ktoré na Ukrajine majú vo veľkej miere fungovať. Hovorí o mocenských hrách, o korupcii, či o byrokracii.
Jedným dychom treba dodať, že podobné svedectvá neprichádzajú od ľudí, ktorí by boli nastavení protiukrajinsky, ale práve od takých, ktorí sa snažia rôznymi spôsobmi krajine pomôcť a popri tejto činnosti musia prekonávať rôzne prekážky. Okrem Ohmana sa rozhodol vyjadriť aj Andy Millburn, skúsený explukovník námornej pechoty USA so skúsenosťami z Iraku a zo Somálska. Millburn sa prostredníctvom svojej spoločnosti Mozart Group snaží cvičiť ukrajinských vojakov z prvej línie. V súčasnosti pôsobí priamo v hlavnom meste Kyjev.
„Ak poskytujete zásoby alebo vytvárate logistické potrubie, musí tam byť nejaká organizácia, však? Ak sa možnosti, do úrovni ktorých ste ochotný zapojiť sa, zastaví na ukrajinských hraniciach, nie je prekvapením, že všetky tieto veci sa nedostávajú tam, kam majú ísť – prekvapením je, že ľudia to skutočne očakávali,“ poskytol šokujúce vyjadrenie Millburn.
Polovičatá pomoc od USA?
Millburn mal pri tom kritické komentáre aj smerom k prístupu USA. „Ak je politikou Spojených štátov podporovať Ukrajinu pri obrane svojej krajiny proti Ruskej federácii, nemôžete to robiť polovičato. Nemôžete vytvárať umelé čiary. Chápem, že to znamená, že americké jednotky nebojujú proti Rusom. Chápem, že americkí vojaci neprekračujú hranicu. Ale prečo aspoň nezaviesť ľudí, ktorí budú dohliadať na krajinu? Môžu to byť civilisti, aby zabezpečili, že sa dejú správne veci,“ povedal.
Ak Ukrajina prehrá vojnu, živly sa môžu prebudiť
Vzhľadom na viaceré svedectvá je teda už v tomto momente jasné, že veľká časť pomoci naozaj končí inde, ako by mala. To však môže znamenať, že sa niekde mimo štátom kontrolovaných sfér vytvára nový zdroj moci, ktorý môže byť v prípade určitého vývoja vojny na Ukrajine v budúcnosti nebezpečný.
„To je jeden z dôvodov, prečo musíme vyhrať vojnu,“ povedal Ohman. „Ak prehráme vojnu, ak budeme mať tento druh šedej zóny, scenár polozlyhaného stavu alebo niečo podobné. Ak to urobíte – nasypete na miesto veľa smrtiacich zdrojov a prehráte – potom budete musieť čeliť dôsledkom,“ uzavrel.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Kde končia dodávky pre Kyjev? Odborník z terénu hovorí o korupcii, byrokracii a mocenských hrách!