tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Predstaviteľ Pentagónu pre obrannú politiku Colin Kahl.
Predstaviteľ Pentagónu pre obrannú politiku Colin Kahl. Foto: defense.gov

Predstaviteľ Pentagónu vyhlásil: Ukrajinci majú v konflikte s Ruskom v súčasnosti jednoznačne navrch!

Na Ukrajine zahynulo alebo bolo ranených 70.000 až 80.000 ruských vojakov. Odhaduje to americké ministerstvo obrany, povedal v pondelok predstaviteľ Pentagónu pre obrannú politiku Colin Kahl. Informuje TASR na základe správy agentúry DPA. Kahl tiež informoval, že Spojené štáty pošlú Ukrajine ďalší balík vojenskej pomoci v hodnote jednej miliardy dolárov. Vraj bude mať kľúčový význam.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken
  2. Ukrajinská generálna prokurátorka Iryna Venediktovová.
  3. Pohraničná zóna hraničná tabuľa informačná ukrajina
  4. HQ-19, Čína, strela, antibalistická
  5. Vladimir Putin, Volodymyr Zelenskyj
  6. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Podľa Kahla sú tieto vysoké ruské straty dôsledkom dobrého fungovania ukrajinskej armády a tiež zahraničnej podpory. Vojnu na Ukrajine označil za „najintenzívnejší konvenčný konflikt v Európe od druhej svetovej vojny“. Rusko nezverejňuje aktuálne údaje svojich strát na Ukrajine.

Kahl o Ukrajine: Bojujú za prežitie svojej krajiny

Ako pokračoval Kahl, Ukrajinci majú v ozbrojenom konflikte s Ruskom v súčasnosti jednoznačne navrch, a to predovšetkým v dôsledku lepšej bojovej morálky. „Z ich pohľadu ide o existenčnú záležitosť – bojujú za prežitie svojej krajiny,“ vysvetlil.

Putin podľa Kahla nedosiahol žiaden zo svojich cieľov

Ruský prezident Vladimir Putin podľa Kahla na Ukrajine nedosiahol žiaden zo svojich cieľov. „Jeho hlavným cieľom bolo prevalcovať celú krajinu, zariadiť zmenu režimu v Kyjeve a zrušiť Ukrajinu ako nezávislý, zvrchovaný a demokratický národ. Nič z toho sa však nestalo,“ vyhlásil predstaviteľ Pentagónu.

Kahl ohlásil aj novú „kľúčovú“ dodávku zbraní Kyjevu

Spojené štáty pošlú Ukrajine ďalší balík vojenskej pomoci v hodnote jednej miliardy dolárov. Zahŕňať bude ďalšie strely do raketových systémov HIMARS, rakety zem-vzduch, protitankové strely Javelin a ďalšiu muníciu. V pondelok to oznámilo americké ministerstvo obrany, píše agentúra AFP.

Colin Kahl uviedol, že táto dodávka bude mať kľúčový význam pre snahy ukrajinskej armády o „odrazenie ruskej ofenzívy na východe a takisto v rámci bojov na juhu a v iných častiach krajiny“.

Bilnken: USA stoja po boku partnerov a spojencov

Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu, ktorá začala 24. februára, už poskytli Spojené štáty Ukrajine pomoc v celkovej výške 9,1 miliardy dolárov, píše AFP. „Spojené štáty stoja po boku svojich partnerov a spojencov z viac ako 50 krajín pri poskytovaní nevyhnutnej bezpečnostnej pomoci, aby podporili obranu ukrajinskej suverenity a územnej integrity proti ruskej agresii,“ uviedol americký minister zahraničných vecí Antony Blinken. Dodal, že USA budú každú ďalšiu pomoc detailne konzultovať s Ukrajinou tak, aby „pomohla na bojisku aj pri rokovacom stole“.

Miliardy Kyjevu „cinknú“ aj od Svetovej banky

Aj Svetová banka v pondelok oznámila, že Ukrajine poskytne finančnú pomoc vo výške 5,4 miliardy dolárov. Tieto prostriedky pomôžu Kyjevu platiť za služby a vyplácať dôchodky, čo má kľúčový význam pre zmierňovanie ekonomických dôsledkov ruskej invázie, uviedla banka vo vyhlásení. „Ukrajina potrebuje nepretržité vládne služby vrátane zdravotníctva, vzdelávania a sociálnej ochrany, aby zabránila ďalšiemu zhoršovaniu životných podmienok a chudobe,“ uviedol prezident Svetovej banky David Malpass.

Ukrajina v pondelok formálne požiadala aj Medzinárodný menový fond (MMF) o nový program a dúfa, že pomoc v rámci tohto programu dostane od novembra do decembra, uviedol ukrajinský premiér Denys Šmyhal. „Očakávame, že dostaneme zodpovedajúcu pomoc od MMF už v novembri až decembri tohto roka,“ napísal vo vyhlásení na webovej stránke vlády.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Predstaviteľ Pentagónu vyhlásil: Ukrajinci majú v konflikte s Ruskom v súčasnosti jednoznačne navrch!

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku