eReport.sk
Daniel Lipšic, foto: tasr

Žilinka verejne ponížil Lipšica. Čo si však môže voči nemu skutočne dovoliť?

Ukázal mu, že s ním nebude jednať v rukavičkách! Generálny prokurátor Maroš Žilinka cez týždeň sfúkol špeciálneho prokurátora a donedávna ešte advokáta Daniela Lipšica za jeho komentovanie živej kauzy Očistec v médiách. Zdôraznil, že týmto spôsobom porušil princíp zdržanlivosti, čo ako generálny prokurátor nemieni tolerovať. Napínal Žilinka pred verejnosťou iba svaly, alebo má voči špeciálnemu prokurátorovi reálne páky? Čo môže Lipšicovi hroziť? Portál eReport oslovil k téme známu advokátsku kanceláriu.

Bol to riadny ping pong. Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic najskôr v stredu pustil do médií stanovisko, že úrad špeciálnej prokuratúry „vníma so znepokojení snahy zabrzdiť vyšetrovanie“ v kauze Očistec a v médiách sa objavili nepravdivé informácie. Odpoveď od Žilinku prišla expresne do niekoľkých hodín – odkázal Lipšicovi nech nekomentuje prípady, nad ktorými vykonáva dozor iná zložka prokuratúry a že takéto správanie nebude viac akceptovať. Špeciálny prokurátor mu loptičku vrátil s tým, že sú chvíle keď nemožno mlčať, on je raz taký a už sa asi nezmení.

Žilinka riadi Lipšicovu činnosť

Médiami ešte koncom týždňa preletela správa, že Žilinka podal podnet na disciplinárne konanie proti Lipšicovi, čo však generálna prokuratúra následne odmietla. Aké má teda Žilinka skutočné možnosti voči špeciálnemu prokurátorovi? „V prvom rade treba povedať, že generálny prokurátor je priamo nadriadený špeciálnemu prokurátorovi a riadi jeho činnosť. V prípade ak identifikuje nejaké jeho disciplinárne previnenie má generálny prokurátor právo podať návrh na začatie disciplinárneho konania,“ uviedli vo vyjadrení pre eReport Tomáš Padyšák a Samuel Schewczuk z advokátskej kancelárie Gabriela Almášiho.

O tom či Lipšic pochybil, by potom rozhodovala disciplinárna komisia. „Špeciálny prokurátor môže na disciplinárnom konaní uvádzať všetko na svoju obhajobu s tým, že môže mať k dispozícii aj svojho obhajcu prokurátora alebo advokáta. V prípade ak by nebol spokojný s výsledkom disciplinárneho konania, tak môže podať aj odvolanie. O ňom by následne rozhodovala odvolacia disciplinárna komisia,“ stojí v stanovisku advokátskej kancelárie. Ak by však Žilinka považoval Lipšicov priestupok za menej závažný môže ho vybaviť aj osobným pohovorom.

Hrozí mu pokarhanie až vyhadzov

V prípade ak by disciplinárna komisia uznala Lipšica za vinného, tak by mu v zmysle zákona o prokurátoroch hrozili disciplinárne opatrenia. Tie sa rozdeľujú podľa závažnosti previnenia. „Hrozilo by mu písomné pokarhanie, alebo zníženie základného platu až o 15% najviac na tri mesiace. Prípadne by mohla disciplinárna komisia upustiť od potrestania  za predpokladu, že by dospela k záveru, že už samotné prejedanie previnenia by postačovalo,“ píšu právnici, aké sankcie by špeciálneho prokurátora čakali v prípade menej závažného previnenia.

Vojna prokurátorov! Ako si Žilinka s Lipšicom posielali odkazy:

  1. Zľava Peter Petrov a Matej Zeman.
  2. Ľudovít Makó
  3. Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic (uprostred), riaditeľ odboru všeobecnej kriminality Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Vladimír Kuruc a hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová informujú o podanej obžalobe v trestnej veci mediálne známej ako "Dobytkár".
  4. Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka.

„V prípade, že by išlo o závažné disciplinárne previnenie, tam už potom sú tie disciplinárne opatrenia prísnejšie. Zákon tu dáva možnosť zníženia základného platu o 15% až 50% najviac na jeden rok alebo dokonca aj odvolanie z funkcie vedúceho prokurátora, preloženie na prokuratúru nižšieho stupňa, alebo zbavenie funkcie prokurátora,“ uvádza advokátska kancelária. Čiže existuje aj šanca, že by Daniel Lipšic mohol prísť aj o svoju funkciu špeciálneho prokurátora. V tomto konkrétnom prípade je to však podľa nami oslovených expertov z oblasti práva, skôr teoretická a veľmi nepravdepodobná možnosť.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Žilinka verejne ponížil Lipšica. Čo si však môže voči nemu skutočne dovoliť?

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php