eReport.sk
Maroš Žilinka Foto:tasr

Žilinka zvažuje disciplinárku na Lipšica: Návrh ale ešte nepodal!

AKTUALIZOVANÉSprdol ho ako malého chlapca! Generálny prokurátor Maroš Žilinka v stredu verejne pokarhal špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica za jeho vyjadrenie k živej kauze Očistec. Podľa Žilinku Lipšic zabudol, že už nie je advokát ale prokurátor a odkázal mu, že svojím stanoviskom nedodržal princíp zdržanlivosti čo nemieni tolerovať. V tejto súvislosti sa objavila informácia, že už aj podal návrh na disciplinárku na Lipšica. Nie je to však pravda.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka mal podľa informácií Rádia Slovensko podať vo štvrtok 29. júla návrh na disciplinárne konanie proti špeciálnemu prokurátorovi Danielovi Lipšicovi. Nie je však pravda a návrh ešte generálny prokurátor nestihol podať. Z jeho kritického stanoviska voči špeciálnemu prokurátorovi však vyplýva, že tak hodlá urobiť.

„Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka vo veci koná, podrobnosti jeho postupu zatiaľ konkretizovať nebudeme,” vyhlásila hovorkyňa generálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

Konflikt medzi dvoma šéfmi prokuratúry vznikol kvôli verejnej kritike zo strany Lipšica, ktorý vyhlásil, že špeciálna prokuratúra so znepokojením vníma snahy zabrzdiť vyšetrovanie NAKA v kauze Očistec.

„Sme presvedčení, že relevantné podozrenia týkajúce sa integrity vedených trestných stíhaní je potrebné preveriť. Malo by sa tak však diať len zákonným spôsobom a bez toho, aby bola verejnosť zavádzaná nepravdivými informáciami,“ uviedol v stredu Lipšic.

právni zástupcovia TV Markíza zľava Tomáš Kamenec a Daniel Lipšic

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic sa verejne vyjadril k živým kauzám čím si zavaril u generálneho prokurátora. – Foto: tasr

Postupoval v rozpore so zákonom

Ešte v ten istý deň na Lipšicov mediálny výstup reagoval Maroš Žilinka statusom. Zdôraznil v ňom, že princíp zdržanlivosti platí pre všetkých prokurátorov, aj pre toho špeciálneho. „Spôsob, akým sa dnes v médiách špeciálny prokurátor vyjadril k uzneseniu Úradu inšpekčnej služby o vznesení obvinenia, považujem za neakceptovateľný,” zhodnotil generálny prokurátor.

Ako sa Žilinka dostal do konfliktu s Lipšicom:

  1. Zľava Peter Petrov a Matej Zeman.
  2. Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka.

Doplnil, že Lipšic zabudol, že už nie je advokátom a verejne prezentoval svoje subjektívne názory na ešte právoplatne neskončenú vec. „Špeciálny prokurátor bezprecedentne postupoval v rozpore so zákonným princípom zdržanlivosti prokurátora a spôsobom, ktorý neprispieva k zvyšovaniu dôveryhodnosti prokuratúry, čo ja ako generálny prokurátor SR nebudem tolerovať,” vysvetlil Žilinka.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport