tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Minister spravodlivosti Viliam Karas
Minister spravodlivosti Viliam Karas. Foto: tasr

Karas: Sú indície, že niektorí vyšetrovatelia zneužívajú svoje právomoci

Minister spravodlivosti Viliam Karas bol hosťom relácie Na telo PLUS. S moderátorom Kovačičom sa rozprával o zmenách trestov pre opitých vodičov, ale aj o pomeroch v justícii a polícii.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Noví ministri: Zľava Viliam Karas (spravodlivosť), Karel Hirman (hospodárstvo) a Rastislav Káčer (zahraničie).
  2. Bývalý minister vnútra Robert Kaliňák
  3. Marcela Kosová, sudkyňa
  4. úplní babráci vládny návrh
  5. Karas nevidí dôvod na zrušenie paragrafu 363 Trestného poriadku.
  6. Minister spravodlivosti Viliam Karas
  7. Na kombosníkme zľava Denisa Saková a Štefan Hamran.

Minister objasnil, že návrhy ministra financií, ktoré predostrel na sociálnej sieti, ako zhabať opitým šoférom auto, už slovenské trestné právo pozná. Každý sudca môže rozhodnúť už teraz aj o prepadnutí veci, či majetku. Karas však podotkol, že sudcovia sa k výberu tejto možnosti neuchyľujú často. Preto by bol za, aby sa do zákona prípadne zaviedlo prepadnutie auta po spôsobení dopravnej nehody s vážnymi následkami, taxatívne.

O pomeroch v polícii

Kovačič sa Viliama Karasa pýtal na to, čo si myslí o „vojne v polícii.“ Prehral mu slová Borisa Kollára o „čurillovskej mafii,“ a tiež úryvok zo slov Roberta Fica o zneužívaní práva niektorými operatívcami z NAKA. Minister spravodlivosti uviedol, že ešte keď bol predsedom SAK, robili medzi advokátmi prieskum, z ktorého vyplynulo, že existujú indície, že „niektorí ľudia v trestných konaniach zneužívajú svoje právomoci a postavenie.“

Dodal, že nemyslí konkrétne Ćurillovcov. Po opakovanej otázke Kovačiča, či teda oni nezneužívali zákon, odpovedal, že „sú indície, že viacerí vyšetrovatelia z rôznych táborov, tak konali a konajú.“

O prokuratúre

Podľa Viliama Karasa je nešťastné, ak sú komunikované rozpory vo vnútri prokuratúry. Poznamenal, že ÚŠP je jednou z častí GP a nie samostatná zložka. Je jej teda podriadená.

„Myslím si, že Daniel Lipšic niekedy nadhodnocuje význam špeciálnej prokuratúry a má snahy robiť ju viac špeciálnou.“

Viliam Karas, minister spravodlivosti

Advokátska komora pod vedením Karasa poukazovala na mnohé sporné záležitosti a konania.  SAk sa napríklad pridala k ústavnej sťažnosti advokáta Martina R. vo vzťahu k jedinej veci a to je formulovanie skutkovej vety pri jeho obvinení. V rozhovore pre TASR Karas vtedy uviedol:Jeho obvinenie bolo formulované ako obvinenie v spojení s poskytnutím právnej rady klientovi. A preto sme požadovali nápravu.

Kauza prehliadky

Známy je aj nedávny prípad z leta, kedy SAK kritizovala prehliadku NAKA v sídle advokátskej kancelárie Urban Steinecker Gašparec Bošanský, ktorá patrí k najväčším na Slovensku.

V trestnom konaní zastupuje napríklad bývalého riaditeľa Slovenskej informačnej služby Vladimíra Pčolinského, podnikateľa Miroslava Výboha a ďalších prominentných klientov..

Podľa SAK orgány činné v trestnom konaní pri nej mimoriadne vážne ohrozili právo na dôvernú komunikáciu klientov s advokátmi.

„Informácie, ktoré máme z medializovanej prehliadky, sú mimoriadne znepokojivé. Vyšetrovatelia podľa našich informácií odoberali techniku s dátami klientov, ktorí navyše nemali nič spoločné s trestným konaním, pre ktoré prehliadka bola povolená.“

Vialiam Karas v auguste, ako predseda SAK

Karas vtedy pre TASR dodal, že sa tak dialo aj napriek opakovaným upozorneniam zástupcu komory, že ide o postup v príkrom rozpore s Trestným poriadkom i judikatúrou Ústavného súdu SR. „Možný rozsah porušenia zákona je v tomto prípade z nášho pohľadu alarmujúci,“ vyhlásil.

Zdroj: Na telo PLUS, tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Karas: Sú indície, že niektorí vyšetrovatelia zneužívajú svoje právomoci

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku