eReport.sk
Noví ministri: Zľava Viliam Karas (spravodlivosť), Karel Hirman (hospodárstvo) a Rastislav Káčer (zahraničie).
Noví ministri: Zľava Viliam Karas (spravodlivosť), Karel Hirman (hospodárstvo) a Rastislav Káčer (zahraničie). Foto: tasr

Budú u Hegera iba kúriť a svietiť? Politológovia o možnostiach nových ministrov v menšinovej vláde

Slovensko má už niekoľko dní troch nových ministrov, ktorí sa ale zatiaľ ešte nedokázali ukázať v „plnej paráde“. Premiér Eduard Heger sa ani netají tým, že oni tých obvyklých 100 dní na rozbeh svojho rezortu mať nebudú, pretože „makať“ naplno budú musieť hneď od začiatku. Čo si ale o ich budúcnosti a perspektívach v aktuálnej menšinovej vláde Ediarda Hegera (OĽANO) myslia traja naši skúsení odborníci na politické reále?

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Minister spravodlivosti Viliam Karas
  2. Na kombosnímke zľava Boris Kollár a Peter Bielik v televíznom štúdiu.
  3. Nie je korupcia ako korupcia?
  4. Matovič sa zastáva Karasa
  5. Minister spravodlivosti Viliam Karas
  6. Bez tohto sa nepohneme!
  7. Bývalý bulharský premiér Bojko Borisov hlasuje v predčasných parlamentných voľbách v meste Bankja 2. októbra 2022.
  8. Prezidentka SR Zuzana Čaputová.
  9. Na kombosnímke zľava Mária Kolíková a Juraj Šeliga v televíznom štúdiu.

Na post ministra spravodlivosti zasadol Viliam Karas, rezort hospodárstva vedie Karel Hirman a šéfom našej diplomacie sa stal Rastislav Káčer. V súčasnosti je jednoznačne najhorúcejšou stoličkou tá na ministerstve hospodárstva. Od rezortu spravodlivosti aj diplomacie sú takisto nemalé očakávania. Ako troch nových ministrov vnímajú traja známi slovenskí politológovia Jozef Lenč, Tomáš Koziak a politický analytik Ján Baránek? Aká je ich životnosť vo funkciách? Bude pre nich odbornosť pri presadzovaní návrhov výhodou? Podarí sa im svojou kvalitnou prácou prinavrátiť vláde dôveryhodnosť? Aj na tieto otázky reagovali odborníci pre eReport.

Lenč si nie je istý iba Karasom

Premiér Heger o všetkých troch ministroch tvrdí, že sú to skutoční nestranícki odborníci na svojich miestach. „Myslím si, že v prípade ministerstva hospodárstva aj zahraničných vecí je to výber toho najlepšieho čo máme, ale v prípade ministerstva spravodlivosti som si nie až taký istý,“ skonštatoval Jozef Lenč, ktorý zároveň priznal, že je to preto, lebo on sám nie je až takým odborníkom v oblasti spravodlivosti. „A či zvýši nominácia Viliama Karasa dôveryhodnosť koalície v očiach verejnosti? Nuž nie som si tým úplne istý, lebo nebolo to ani predtým, že to bola práve ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, ktorá bola kľúčovou postavou vlády, a ktorá by mala vplyv na dôveryhodnosť či nedôveryhodnosť vlády a vládnej koalície ak takej,“ dodal Jozef Lenč.

Podľa Koziaka sa už z odborníkov stali politici

„Všetci traja ministri budú mať ťažkú úlohu, pretože im budú musieť prechádzať návrhy, s ktorými oni prídu, čo je pri súčasnej rozhádanej politickej scéne mimoriadne náročné. Treba si ale uvedomiť, že akonáhle sa odborník stane ministrom, čo vo všetkých troch terajších prípadoch platí, tak sa vlastne stáva aj politikom. To nejde jedno bez druhého, pretože ten ministerský post je zároveň politickým,“ vysvetľuje Tomáš Koziak, podľa ktorého akonáhle sa dostaneme na pôdu vlády alebo parlamentu, tak už pri prijímaní zákonov nerozhodujú odborné, ale politické kritériá, teda rozloženie mocenských síl v parlamente a politické záujmy.

O zákone nerozhoduje minister, ale poslanci

„Keby to bolo tak, že v parlamente prechádzajú zákony na základe ich odbornej kvality, tak by nám bolo sveta žiť, ale nežije sa nám tak dobre. Ale to platí všeobecne v každom jednom parlamente na svete. Akonáhle do toho vstupujú politické záujmy, tak ten návrh, ktorý príde z dielne akéhokoľvek ministra, a nech bude akokoľvek odborne pripravený, tak nemôžeme počítať s tým, že v parlamente prejde nie na základe jeho odbornej kvality, ale na základe politickej vôle jednotlivých strán,“ konštatuje Koziak, podľa ktorého v parlamente nesedia ľudia, ktorí sú odborníci, alebo väčšinou tam nie sú odborníci na danú záležitosť, ale sú tam možno odborníci, alebo „odborníci“, na iné záležitosti. „Takže to politikum tam nesporne je. A môže tam byť akýkoľvek odborník. Nepredpokladám preto, že by tie veci v parlamente prechádzali len preto, že už Hirman, alebo Karas sú považovaní za odborníkov vo svoje komunite,“ dodal Koziak.

Mlátenie prázdnej slamy?

„Tvrdenia koaličných politikov, že dosadia a dosadili na ministerské posty odborníkov je teda iba akési mlátenie prázdnej slamy, lebo aj tak budú rozhodovať politické tričká. Platí to ale iba do istej miery, pretože aj ten návrh zákona, ktorý prichádza do parlamentu môže byť po odbornej stránke pripravený dobre i zle, takže dôležité je aj to, v akej podobe ten návrh do parlamentu príde. A tam už o ňom rozhodujú tam prítomní poslanci nie na základe odbornosti, ale politických kritérií,“ osvetlil Tomáš Koziak. Karas a ani Hirman to teda ako ministri podľa neho určite jednoduché mať nebudú a je možné, že ich pôsobenie na nových miestach dlhé trvanie mať nebude. Môže byť preto aj to, že predsa len pôjdeme do predčasných volieb.

Baránek: Nemyslím si, že tam dokážu niečo spraviť

„Či môže nominácia troch nových ministrov zvýšiť dôveryhodnosť koalície? No, myslím si, že nie, pretože už je neskoro, ten čas už dávno prešvihli a navyše je to menšinová vláda,“ zhodnotil situáciu Ján Baránek. Budú teda traja, poprípade štyria noví ministri vo vláde, pri všetkých tých slovách, ktoré boli vyslovené, na ten krátky čas, než sa koaličný domček z karát zrúti celkom, iba na „svietenie a kúrenie“, alebo aj niečo môžu zmeniť? „Nemyslím si, že tam dokážu niečo spraviť, pretože menšinová vláda je menšinová vláda. Pokiaľ nemajú nejakú ticho dohodu, tak to tam naozaj môžu iba kúriť a svietiť, a potom si musíme počkať na úradnícku vládu. A to preto, lebo osobne si myslím, že prezidentka to hrá na úradnícku vládu. Ak si totiž zrátate termíny na predčasné voľby, tak keby okamžite začali konať, nezačnú, vtedy by mohli byť niekedy na jar budúceho roka. Keď sa to ale bude naťahovať, tak tou už potom na termín riadnych volieb nebude ani zmysluplné uvažovať o predčasných voľbách,“ uviedol Baránek.

Ja byť na mieste prezidentky, tak to budem hrať na úradnícku vládu, pretože v súčasnosti zažívame najväčšiu krízu v dejinách nášho nového štátu, a predčasné voľby by to len zhoršili.

Analytik Ján Baránek.

„Hlavne ale, a myslím si, a tým bude asi prezidentka argumentovať, že v tejto ozaj vypätej dobe, kedy na nás ide energetická, ale aj potravinová chudoba, robiť predvolebnú kampaň a voľby by nás mohlo stáť naozaj veľa a bolo by to nanajvýš nezodpovedné. V tomto by som jej dal za pravdu a na jej mieste by som to hral na úradnícku vládu s tými argumentami, ktoré som uviedol. A myslím si, že ona to aj urobí,“ netají Ján Baránek, podľa ktorého je problém aj v tom, že na konanie predčasných volieb ešte nemáme zmenenú ústavu. „A keď to budú naťahovať tak, že predčasné voľby vyjdú na mesiac pred riadnymi, tak to potom už nemá žiadny zmysel. Ja byť na mieste prezidentky, tak to budem hrať na úradnícku vládu, pretože v súčasnosti zažívame najväčšiu krízu v dejinách nášho nového štátu, a predčasné voľby by to len zhoršili. Aj preto je môj názor taký, že noví ministri tu budú takpovediac iba kúriť a svietiť,“ dodal na samý záver politický analytik Ján Baránek.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Budú u Hegera iba kúriť a svietiť? Politológovia o možnostiach nových ministrov v menšinovej vláde

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: