eReport.sk
Poľský vicepremiér Jaroslaw Kaczyňski.
Poľský vicepremiér Jaroslaw Kaczyňski. Zdroj: tasr/ap

Kaczyňski: Plot na hraniciach Poľska s Kalinigradom môže nahradiť múr


Plot na hraniciach medzi Poľskom a ruskou enklávou Kaliningrad by mohol byť v prípade zhoršenia bezpečnostnej situácie nahradený múrom. V pondelok to povedal predseda poľskej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczyňski. TASR správu prevzala z agentúry PAP.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Poľský prezident Andrzej Duda
  2. Poľský premiér Mateusz Morawiecki
  3. Varovanie pred Putinom!
  4. Protest v Poľsku
  5. Migranti na hraniciach s Poľskom.
  6. Nemecký kancelár Olaf Scholz.
  7. Ľudia sledujú na veľkoplošnej obrazovke ako ruský prezident Vladimir Putin pózuje s lídrami okupovaných oblastí po podpise zmluvy o pričlenení štyroch oblastí Ukrajiny k Rusku v Kremli v Moskve, v meste Sevastopoľ na Kryme 30. septembra 2022. Foto: tasr/ap
  8. Na archívnej snímke múr židovského cintorína vo Zvolene, kde pribudli pamätné tabule so sedemdesiatimi menami obyvateľov mesta, ktorí patrili k vyše siedmim stovkám zavraždených počas druhej svetovej vojny.

Poľsko začalo minulý týždeň s výstavbou 2,5 metra vysokého a tri metre dlhého plota, ktorý bude pozostávať z troch radov žiletkového drôtu, aký používa armáda na celom svete.

Rozhodnutie vystavať dočasnú bariéru, ktoré má byť dokončená o mesiac, súvisí s hustejším leteckým spojením z Blízkeho východu a severnej Afriky do Kaliningradu. Varšava podozrieva Rusko, že plánuje podporovať ilegálnu emigráciu ázijských a afrických utečencov do Poľska.

„Ak sa situácia zhorší, postaví sa aj múr – taký, ako na poľsko-bieloruských hraniciach… Skrátka, musíme sa brániť.“

Jaroslaw Kaczyňski, predseda poľskej strany Právo a spravodlivosť

Dodal, že utečenci z Blízkeho východu, ktorí prichádzajú do Kaliningradsej oblasti, by mohli byť využití rovnakým spôsobom, ako na hraniciach medzi Poľskom a Bieloruskom. Poľsko totiž obviňuje Moskvu a Minsk zo zneužívania migrantov v rámci tzv. hybridnej vojny zameranej na destabilizáciu Európy.

Agentúra PAP pripomína, že Poľsko na začiatku októbra dokončilo na svojich hraniciach s Bieloruskom výstavbu 186 kilometrov dlhého oceľového múru so žiletkovým drôtom navrchu. V súčasnosti naň inštaluje tzv. elektronickú bariéru, ktorá bude pozostávať z kamier, termovízneho vybavenia a senzorov.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kaczyňski: Plot na hraniciach Poľska s Kalinigradom môže nahradiť múr

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: