eReport.sk
Protest v Poľsku
Protest v Poľsku. Zdroj: tasr

Obrovský protest vo Varšave. Davom sa niesli heslá „Poľsko ako národný štát,“ či „Silný národ“


Tisíce ľudí pochodovali v piatok v poľskom hlavnom meste Varšava pri príležitosti Dňa nezávislosti. Tento pochod organizujú nacionalistické skupiny a v posledných rokoch býval poznačený prejavmi násilia, pripomenula agentúra AP, z ktorej TASR správu prevzala.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Poľský prezident Andrzej Duda
  2. Poľský vicepremiér Jaroslaw Kaczyňski.
  3. Varovanie pred Putinom!
  4. Diktuje Scholz Rusku podmienky?
  5. Ľudia sledujú na veľkoplošnej obrazovke ako ruský prezident Vladimir Putin pózuje s lídrami okupovaných oblastí po podpise zmluvy o pričlenení štyroch oblastí Ukrajiny k Rusku v Kremli v Moskve, v meste Sevastopoľ na Kryme 30. septembra 2022. Foto: tasr/ap

Tohtoročný pochod sa konal pod heslami „Poľsko ako národný štát“ a „Silný národ. Veľké Poľsko“. Mnohí účastníci niesli transparenty so symbolom ultranacionalistického hnutia ONR z obdobia 30. rokov minulého storočia, na ktorom je ruka s mečom.

V uliciach nasadili vysoký počet policajtov s cieľom zabrániť násiliu, ktoré sa počas pochodu vyskytlo v predchádzajúcich rokoch, keď došlo k výtržnostiam, zrážkam s políciou a ničeniu infraštruktúry.

Nacisti alebo vlastenci?

Tento pochod je sporný, pretože ho riadia krajne pravicové skupiny a počas predošlých rokoch sa na ňom objavili posolstvá spojené s belošským nacionalizmom a protiiimigračnými postojmi, pripomína AP. Mnohí ľudia sa však na ňom zúčastňujú s cieľom prejaviť svoje vlastenectvo.

Na inom mieste vo Varšave sa v piatok konalo protifašistické zhromaždenie, píše AP.

Deň nezávislosti

Deň nezávislosti je v Poľsku oslavou opätovného nadobudnutia zvrchovanosti krajiny po prvej svetovej vojne po 123 rokoch, počas ktorých bolo Poľsko pod zahraničnou nadvládou, dodáva agentúra.


Spomienkové podujatia sa v piatok konali po celej krajine vrátane slávnosti pri hrobe neznámeho vojaka vo Varšave, na ktorom sa zúčastnil poľský prezident Andrzej Duda spolu s litovským prezidentom Gitanasom Nausédom.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Obrovský protest vo Varšave. Davom sa niesli heslá „Poľsko ako národný štát,“ či „Silný národ“

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne