eReport.sk
Poľský prezident Andrzej Duda
Poľský prezident Andrzej Duda. Archívne foto: tasr/pap

Duda sa vzoprel eurokomisii: Nie, už žiadne ústupky nebudú!


Poľský prezident Andrzej Duda je proti ďalším ústupkom Poľska voči Európskej komisii (EK), ktorá Varšave zablokovala finančné prostriedky na obnovu po pandémii ochorenia COVID-19 pre konflikt o zásadách právneho štátu. Duda to uviedol v rozhovore pre poľský týždenník Sieci, z ktorého čerpal spravodajský portál wpolityce.pl, informuje agentúra AFP.

„Nebudem ponúkať žiadne ďalšie odpovede na návrhy z druhej strany… Podľa mojich vedomostí sme splnili všetky podmienky na získanie prostriedkov z plánu obnovy,“

povedal Duda.

EÚ má Poľsku vyplatiť 35,4 miliardy eur, vrátane 23,9 miliardy eur v priamych dotáciách na financovanie zotavenia sa z koronavírusovej pandémie, pripomína AFP.

Brusel tieto financie odmieta Varšave vyplatiť, kým Poľsko neupraví právne predpisy, ktoré podľa EÚ zasahujú do nezávislosti poľského súdnictva.

Súdny dvor Európskej únie udelil Varšave pred viac ako rokom pokutu milión eur denne za to, že Poľsko nerozpustilo disciplinárnu komoru najvyššieho súdu. Jej úlohou je riešiť prehrešky poľských sudcov, kritici ju však považujú za spôsob trestania politicky nepohodlných sudcov.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Vladimír Soták, výkonný riaditeľ Klub 500 a šéf Železiarní Podbrezová
  2. Čína dôrazne vyzvala Ukrajinu a Rusko
  3. Veľkorysá Únia
  4. Poľský vicepremiér Jaroslaw Kaczyňski.
  5. Protest v Poľsku

Poľsko v reakcii na toto rozhodnutie urobilo niekoľko zmien vo svojich zákonoch. Európska komisia však usúdila, že zmeny nie sú dostatočné.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Duda sa vzoprel eurokomisii: Nie, už žiadne ústupky nebudú!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne