eReport.sk
Na archívnej snímke múr židovského cintorína vo Zvolene, kde pribudli pamätné tabule so sedemdesiatimi menami obyvateľov mesta, ktorí patrili k vyše siedmim stovkám zavraždených počas druhej svetovej vojny.
Na archívnej snímke múr židovského cintorína vo Zvolene, kde pribudli pamätné tabule so sedemdesiatimi menami obyvateľov mesta, ktorí patrili k vyše siedmim stovkám zavraždených počas druhej svetovej vojny. Foto: tasr

Škandalózne hlasovanie Slovenska v OSN? Bojovať proti nacizmu nechceme, lebo to navrhlo Rusko!


Tretí výbor Valného zhromaždenia OSN prijal ruský návrh rezolúcie „O boji proti glorifikácii nacizmu, neonacizmu a iným praktikám, ktoré prispievajú k eskalácii súčasných foriem rasizmu“. Myšlienka by možno sedela viacerým štátom, no hlasovanie ukazuje, že Valné zhromaždenie funguje na základe medzinárodných sympatií, nie na základe správnosti jednotlivých myšlienok a nápadov. Za rezolúciu nehlasovalo ani Slovensko, pri tom u nás berieme boj proti nacizmu či neonacizmu za samozrejmosť.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Je toto možné?
  2. Poľský vicepremiér Jaroslaw Kaczyňski.
  3. Nemecký kancelár Olaf Scholz.
  4. Veľkorysá Únia
  5. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Z dlhodobého hľadiska môže byť problémom, ak by Slovensko uprednostňovalo záujmy zahraničia a súčasný západný boj proti Rusku či Číne pred hodnotovo, morálne, alebo vecne správne nastavenými myšlienkami.

Výsledky hlasovania Valného zhromaždenia OSN zo 4. novembra 2022. – Foto: osn

Boj proti extrémizmu má totižto spájať, nie byť obeťou iných medzinárodných sporov. Za prijatie dokumentu hlasovalo 105 štátov, proti bolo 52 krajín, veľa európskych a vrátane Slovenska, zdržalo sa 15.

Nešlo o výlučne ruský nápad

Hlasovanie Slovenska je zvláštne aj v tom kontexte, že sa nejednalo o vyslovene ruský nápad. Pod návrh sa totižto podpísalo aj plno iných štátov, medzi ktoré patrí napríklad Azerbajdžan, Bielorusko, Venezuela, Vietnam, Kambodža, Severná Kórea, Kuba, Laos, Mali, Nikaragua, Pakistan, Sýria, Sudán, Stredoafrická republika, Rovníková Guinea a Južná Afrika.

„Rezolúcia odporúča krajinám prijať vhodné konkrétne opatrenia, a to aj v legislatívnej oblasti a v oblasti vzdelávania, aby zabránili revízii histórie a výsledkov Druhej svetovej vojny a popieraniu zločinov proti ľudskosti a vojnových zločinov spáchaných počas Druhej svetovej vojny,“ uviedla diplomatická misia Ruskej federácie pri OSN podľa tlačovej služby tamojšieho ministerstva zahraničných vecí.

Zdroj: osn

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Škandalózne hlasovanie Slovenska v OSN? Bojovať proti nacizmu nechceme, lebo to navrhlo Rusko!

Odoberať
Upozorniť na
12 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: