eReport.sk
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock

Hrozí medzi Veľkou Britániou a Európskou úniou nový konflik? Tentokrát ide o peniaze

Medzi Veľkou Britániou a Európskou úniou sa schyľuje k novému konfliktu v súvislosti s brexitom. Tentokrát ide o peniaze. Brusel totiž požaduje od Londýna celkovo 47,5 miliardy eur za otvorené záväzky z čias, kým bola Británia členom EÚ. Britská vláda však chce zaplatiť menej. „Neuznávame túto sumu,” cituje agentúra DPA hovorcu britskej vlády.

Británia stále vychádza z výpočtu vo výške 35 až 39 miliárd GBP (40,63 až 45,28 miliardy eur). Podľa hovorcu v prípade údaju EÚ ide o odhad pre interné účtovné účely. „V tejto sume sa napríklad neodzrkadľuje dlh voči Spojenému kráľovstvu. To znižuje sumu, ktorú zaplatíme,” dodal hovorca.

Naproti tomu Brusel argumentuje, že zúčtovaná suma 47,5 miliardy eur je definitívna. „Kalkulácie sa vykonali v súlade s ustanoveniami zmluvy o ukončení členstva,” povedal hovorca Európskej komisie. Veľká Británia musí tento rok zaplatiť 6,8 miliardy eur a prvú tranžu už uhradila. EK oficiálne nemá žiadne informácie, že britská strana spochybnila európske kalkulácie.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport