eReport.sk
Predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO).
Predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO). Foto: tasr

Heger natvrdo varoval pred náhlym odstavením plynu: Gazprom takúto možnosť už vyhodnocuje!

Ruská plynárenská spoločnosť Gazprom skúma možnosti zastavenia dodávok plynu do „nepriateľských“ krajín a vyhodnocuje možné dôsledky. Informovali o tom vo štvrtok noviny Kommersant s odvolaním sa na nemenované zdroje. Už včera predseda vlády SR Eduard Heger vyhlásil, že „musíme byť pripravení aj na náhle odstavenie plynu.“

Gazprom sa v roku 2018 vyhol pokute po tom, čo po vyšetrovaní súhlasil s reformou svojich cenových opatrení a pripravil cestu pre konkurentov vo východnej Európe.

V stredu (30. 3.) uskutočnili regulačné úrady v Nemecku razie v kanceláriách Gazpromu v rámci vyšetrovania dodávok plynu do Európskej únie (EÚ). Eurokomisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová sa v januári obrátila na plynárenské spoločnosti vrátane Gazprom po obvineniach, že ruský gigant zadržiava dodávky komodity, čo podporuje rast jej cien.

Orgán EÚ vykonal raziu v kanceláriách Gazpromu

Vestagerová pravdepodobne ešte zintenzívni zhromažďovanie informácií o európskych podnikoch Gazpromu, povedal minulý mesiac nemenovaný zdroj. Gazprom a Kremeľ opakovane popreli zadržiavanie dodávok plynu s tým, že všetky pevné a dlhodobé záväzky boli splnené. Ale Gazprom obmedzil tzv. spotové nákupy plynu. Dozorný orgán EÚ pre hospodársku súťaž vykonal raziu v kanceláriách spoločností Gazprom Germaniaa a Wingas, uviedol zdroj z EÚ.

Spoločnosti, o ktorých sa zistí, že porušujú protimonopolné pravidlá EÚ, čelia pokute vo výške až 10 % ich globálnych tržieb. Gazprom sa v roku 2018 vyhol pokute po tom, čo po vyšetrovaní súhlasil s reformou svojich cenových opatrení a pripravil cestu pre konkurentov vo východnej Európe. TASR o tom informuje na základe správ Bloomberg a Reuters.

Heger pripomenul, že Nemci už vydali varovanie

„Slovensko si musí pripraviť scenáre na riešenie náhleho odpojenia plynu. To je záver dnešnej Bezpečnostnej rady,“ informoval včera na sociálne sieti slovenský premiér s tým, že Nemecko už v tejto súvislosti vyhlásilo prvý stupeň varovania.

„Má na to dva dôvody. Vojna na Ukrajine a požiadavka Ruska, aby európski odberatelia platili za plyn v rubľoch,“ vysvetlil Heger krok Nemcov a pokračoval: „Ak to prenesieme na slovenské podmienky, SPP by musel najskôr nakúpiť za eurá ruble a následne za získané ruble kúpiť od ruského Gazpromu plyn. Tým by sa však len zvýšila závislosť Slovenska od Ruska. Už by nebola len energetická, ale aj finančná.“

Premiér: Rusko vo zvyšku Európy bojuje plynom

Predseda vlády pripomenul, že Rusi už raz zastavili dodávky plynu do Európy, a to počas zimy v roku 2009.

„Naše pochybnosti o spoľahlivosti ruských dodávok plynu sú dnes po útoku na Ukrajinu ešte väčšie. Preto hľadáme spoločne so všetkými členskými krajinami EÚ alternatívne riešenia, aby sme ochránili naše domácnosti i priemysel. Pravda je, žiaľ, taká, že na Ukrajine Rusko bojuje bombami, vo zvyšku Európy plynom,“ dodal šéf vládneho kabinetu za hnutie OĽANO.

Zdroj: fb/premier.sr

Sulík hovorí o katastrofálnych následkoch

Pripomíname, že minister hospodárstva a šéf koaličnej SaS v polovici marca vyhlásil, že vojna Ruskej federácie s Ukrajinou je z ekonomického hľadiska pre Slovensko oveľa väčší problém ako bola pandémia Covid-19. Okamžité odstrihnutie od ruskej ropy a plynu by podľa neho malo na slovenskú ekonomiku katastrofálne následky. 

„Hľadajme záložné zdroje, ale postupujme s rozvahou. Môžeme si postaviť plán, ako do niekoľkých rokov nebudeme na ruskom plyne závislí, ale robiť nejaké zbrklé pohyby, nepovažujem za správne,“ podčiarkol minister Sulík.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Putin
  2. Premiér Eduard Heger (OĽANO).
  3. Na videosnímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
  4. Ján Klepáč, poradca prezídia Slovenského plynárenského a naftového zväzu.
  5. Poslanec NRSR Michal Šipoš (OĽaNO).

Zdroj: tasr/eReport


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Heger natvrdo varoval pred náhlym odstavením plynu: Gazprom takúto možnosť už vyhodnocuje!

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti