eReport.sk
Putin
Vladimir Putin Foto: tasr/ap

Putin to podpísal: Od piatka sa musí za ruský plyn platiť v rubľoch, inak sa kontrakty zastavia!

Ruský prezident Vladimir Putin podpísal dekrét, na základe ktorého budú musieť zahraniční odberatelia platiť za ruský plyn od 1. apríla v rubľoch. Ak sa platby nezrealizujú, kontrakty sa zastavia.

Vo štvrtok noviny Kommersant s odvolaním sa na nemenované zdroje informovali, že ruská plynárenská spoločnosť Gazprom skúma možnosti zastavenia dodávok plynu do „nepriateľských“ krajín a vyhodnocuje možné dôsledky. Včera predseda vlády SR Eduard Heger vyhlásil, že „musíme byť pripravení aj na náhle odstavenie plynu.“

Putin: Nemienime robiť charitu

„Ak budú chcieť nakúpiť ruský plyn, budú si musieť otvoriť v ruských bankách účty v rubľoch. Z týchto účtov sa od zajtra budú realizovať platby za dodávky plynu,“ uviedol Putin v televíznom prejave.

Ruský prezident Vladimir Putin počas stretnutia s top predstaviteľmi na podporu leteckého priemyslu v Rusku v súvislosti so sankciami Západu prostredníctvom videokonferencie v jeho rezidencii Novo-Ogarjovo pri Moskve 31. marca 2022. – Foto: tasr/ap

„Ak sa platby nezrealizujú, budeme to považovať za neuhradenie záväzkov, čo so sebou ponesie následky. Nám nikto nič nedodá zadarmo a my tiež nemienime robiť charitu. To znamená, že súčasné kontrakty budú zastavené,“ dodal.

Kurz rubľa výrazne stúpol

Putin oznámil plány na platby za dodávky plynu v rubľoch už pred týždňom a táto informácia sa okamžite odrazila na kurze rubľa. Kurz meny, ktorý sa po invázii Ruska na Ukrajinu prepadol na historické minimum, išiel po oznámení ruského prezidenta výrazne nahor. Západné vlády a firmy však takúto požiadavku odmietli s tým, že ide o porušenie kontraktov, keďže v rámci nich sú platby stanovené v eurách alebo dolároch.  

Nemecko a Francúzsko odmietajú platiť v rubľoch

Nemecko a Francúzsko odmietli požiadavku Ruska začať platiť za dodávky ruského plynu v rubľoch. Podľa nich je rozhodnutie Moskvy požadovať platby za surovinu od 1. apríla v rubľoch neakceptovateľným porušením kontraktov, pričom dodali, že tento krok „sa rovná vydieraniu“. TASR o tom informuje na základe správ agentúr Reuters a AFP.

Nie je vylúčené, že zajtra dôjde k situácii, keď žiadny ruský plyn nepotečie. Je na nás, aby sme sa na to pripravili, a to aj robíme.

Brunom Le Maire, francúzsko minister financií.

Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck na tlačovej konferencii po rokovaní s francúzskym ministrom financií Brunom Le Maire uviedol, že nový dekrét, ktorý vo štvrtok podpísal ruský prezident Vladimir Putin, zatiaľ nevidel, Nemecko je však pripravené na všetky možné scenáre. Medzi nimi je aj zastavenie dodávok ruského plynu do Európy.

Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck (vľavo) počas spoločnej tlačovej konferencie s francúzskym ministrom financií Brunom Le Maireom po ich stretnutí v Berlíne 31. marca 2022. – Foto: tasr/ap

Habeck povedal, že Rusku sa nepodarí takýmto spôsobom rozdeliť západných spojencov. Ako dodal, „spojenci sa Ruskom nenechajú vydierať“.  

Nesúhlas s platbami v rubľoch dal najavo aj Bruno Le Maire. Povedal, že tak Nemecko, ako aj Francúzsko požiadavku Ruska na platby za plyn v ruskej mene odmieta a rovnako je pripravené na zastavenie dodávok. „Nie je vylúčené, že zajtra dôjde k situácii, keď žiadny ruský plyn nepotečie. Je na nás, aby sme sa na to pripravili, a to aj robíme,“ citovala AFP francúzskeho ministra.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO).
  2. Pomoc mladým rodinám
  3. Orbán má pravdu!

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Putin to podpísal: Od piatka sa musí za ruský plyn platiť v rubľoch, inak sa kontrakty zastavia!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti