eReport.sk
Richard Sulík (SaS) je podľa Tomáša Tarabu politik, ktorý začína najviac klamať a protirečiť si. Foto: tasr.

Sulíkove vyhlásenie šíria ruské médiá. Poslanci OLANO: Moskva z neho urobila nástroj propagandy!


AKTUALIZOVANÉ – Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) čelí zdrvujúcej kritike za svoje vyhlásenie v jednej z víkendových diskusných relácií. A to najmä zo strany koaličných partnerov. V debate s Petrom Pellegrinim v RTVS poslal v podstate jasný odkaz pre všetkých, ktorí čo i len uvažujú nad tým, že by Slovensko odmietlo Ruskej federácii platiť za plyn v rubľoch. To je totiž aktuálna požiadavka Moskvy, ktorej porušenie by znamenalo, že naša krajina ostane bez plynu. A to by podľa už skorších vyjadrení Sulíka bola katastrofa. Napriek tomu sa postupne na adresu šéfa liberálov objavujú kritické hlasy. Sulíka už za jeho slová z nedele stiholhejtovať“ generál Pavel Macko, ale aj poslanci hnutia OĽANO Andrej Stančík a Kristián Čekovský. Všetci sa vlastne zhodli na tom, že Sulík sa teraz stal súčasťou ruskej propagandy. Na slová predsedu SaS už reagoval premiér Eduard Heger (OĽANO) aj strana Veroniky Remišovej (Za ľudí).

Aktuálna požiadavka Ruska na platenie dodávok plynu v rubľoch je porušením uzatvorených zmlúv. Tento plyn však Slovensko potrebuje a ak to bude nevyhnutné, mali by sme platiť v rubľoch. Myslí si to minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

Sulík: Plyn sa nesmie zastaviť

Napriek tomu, že zimná vykurovacia sezóna na Slovensku už končí, plyn vo veľkom potrebuje aj slovenský priemysel. Plyn sa nesmie zastaviť. Preto aj hovorím, možno je to pre niektorých príliš pragmatická pozícia. Keď je tu podmienka platiť rubľom, tak plaťme rubľom,” vyhlásil Sulík v nedeľnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12. Pripomenul, že SR kupuje až okolo 85 % svojej spotreby plynu z Ruska. Je za diverzifikáciu dodávok, to je však otázka viacerých rokov.

Je za spoločný postup, no nie za odrezanie od plynu

Na riešenie aktuálnej situácie máme podľa Sulíka čas približne šesť týždňov. Poslednú faktúru za plyn SPP zaplatil koncom marca, ďalšia je splatná až 20. mája. Viaceré európske krajiny, vrátane Nemecka či Francúzska, už odmietli platiť za plyn v rubľoch. Som za to, aby sme s EÚ postupovali spoločne a hľadali spoločné riešenia. Ale nemôže nás to odrezať od plynu,“ zhodnotil Sulík. Podľa neho ide o prekážku a obštrukciu zo strany Ruska, s ktorou si však určite poradíme.

Pellegrini nazval ambície odstrihnúť sa fantazmagóriami

Predseda mimoparlamentného Hlasu-SD Peter Pellegrini sa domnieva, že situácia ohľadom dodávok energií je vážna. V prípade, že by sa Rusko rozhodlo nedodávať plyn do EÚ, tak Slovensko má extrémne vážny problém… Slovensko je momentálne extrémne závislé na dovoze surovín z Ruska, tak k tomu musí na rokovaniach aj pristupovať,“ zdôraznil expremiér.

Z pozície premiéra by som sa nachystal a s ministrom hospodárstva hľadal riešenie, aby sme aj aprílovú faktúru zaplatili tak, ako bude treba, aby sme neohrozili dodávky plynu a ropy na Slovensko.

Peter Pellegrini (Hlas-SD).

Preto očakáva, že na rokovaniach EÚ bude slovenský premiér alebo minister hospodárstva obhajovať aj národný záujem SR a nedovolí prijať také opatrenie, ktoré zdevastuje slovenskú ekonomiku. Z pozície premiéra by som sa nachystal a s ministrom hospodárstva hľadal riešenie, aby sme aj aprílovú faktúru zaplatili tak, ako bude treba, aby sme neohrozili dodávky plynu a ropy na Slovensko,“ podčiarkol Pellegrini.

Podľa neho je “fantazmagóriou” odstaviť sa od ruskej ropy a plynu a urobiť tak gesto voči Ukrajine. To žiaľ na Slovensku nejde,“ konštatoval. Podľa vlastných slov nie je spokojný s postupom vlády a nemá pocit, že vláda vie upokojiť situáciu a má na všetko pripravené scenáre.

Sulík mu v tomto oponoval. Pripomenul napríklad viaceré stres testy, ktoré sa priebežne počas zimy robili. Situáciu sme monitorovali a nakupovali viac plynu, zimnú sezónu sme obstáli veľmi dobre. Plyn bol,” zdôraznil s tým, že aj aktuálna naplnenosť zásobníkov na konci sezóny na úrovni 24 % je “celkom dobrá”.

Stančík tvrdí, že Sulík spravil školácku chybu

Poslanec Národnej rady (NR) SR Andrej Stančík (OĽANO) sa ohradil voči slovám ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS), že ak to bude nevyhnutné, malo by Slovensko platiť za dodávky ruského plynu v rubľoch. Stančík poukázal na správy o masakroch ukrajinských civilistov a podčiarkol potrebu jednotného, jasného postoja v rámci Európskej únie.

Tento výrok je školáckou chybou a podkopáva spoločný postoj EÚ v týchto náročných časoch.

Andrej stančík, poslanec NR SR za OĽANO.

Slová Richarda Sulíka si okamžite všimli ruské médiá, ktoré ich šíria ako proruskú propagandu. Chápem, že sa Richard Sulík ako minister hospodárstva snaží zaistiť dodávky plynu, no tento výrok je školáckou chybou a podkopáva spoločný postoj EÚ v týchto náročných časoch, skonštatoval Stančík. Podobne to vníma aj šéf mediálneho výboru Kristián Čekovský (OĽANO). Upozornil vládnych predstaviteľov, aby si dávali pozor na výroky.

Macko spomenul Žilinku aj Gučíka

„Aj toto je cesta, ako sa dosať na titulné stránky. Gučík a Žilinka vedeli, prečo išli lobovať za Žilinkove zvolenie práve tam. Malé Slovensko by malo postupovať spološne s partnermi z EÚ,“ kometoval na Twitteri Pavel Macko text z ruskej agentúry Ria Novosti, ktorá informovala o Sulíkovom vyhlásení vo verejnoprávnej televízii.

Zdroj: twitter.com/palomacko

Na Sulíkove už reagoval aj premiér Eduard Heger (OĽANO) a ja strana Za ľudí. „Slovensko bude pri nákupe plynu z Ruska postupovať jednotne s členskými štátmi EÚ. Práve na našu žiadosť sa začala koordinácia prístupu EÚ k platbám za dovoz plynu z Ruska. Aj v tejto situácii je jednota kľúčová a trváme na rešpektovaní zmluvných podmienok a platbách v eurách,“ uviedol Heger.

Rusko je na vývoze plynu a ropy závislé a je vylúčené, aby sa bez miliárd z krajín EÚ zaobišlo.

Strana Za ľudí.

Koaličná strana Za ľudí uviedla, že vyjadrenia Sulíka rozbíjajú spoločný európsky postup v otázke platieb za energie a ohrozujú tak z dlhodobého hľadiska bezpečnosť Slovenska. „Vyjadrenia ministra hospodárstva Richarda Sulíka, podľa ktorého treba platiť v rubľoch, ak si tak Rusi prajú, idú nielen proti záujmom Slovenska, ale aj proti spoločnému postupu s ostatnými partnermi v EÚ,“ uviedlo Za ľudí a zároveň pripomenulo, že Slovensko má platnú zmluvu s Ruskom. „Rusko je na vývoze plynu a ropy závislé a je vylúčené, aby sa bez miliárd z krajín EÚ zaobišlo,“ myslí si strana Veroniky Remišovej.

Je to pochopenie nevyhnutnosti, zdôraznil Sulík

Sulík po kritických reakciách zverejnil na sociálnej sieti ešte v nedeľu večer k horúcej téme ďalšie stanovisko. „Počkáme si na výsledky. To všetko preto, lebo sa nedáme vydierať Putinom a ruble nemáme. Ale dostať ich môže. Veď nech si ich na eurá zamení doma v Kremli a hneď to má v rubľoch, hrivnách, bitcoinoch, hocičom len chce. My zmluvu neporušíme,“ zdôraznil Sulík.

Bez plynu podľa ministra nevyrobíme ani oceľ a množstvo iných vecí, pretože Slovensko je extrémne priemyselná krajina.

Zároveň však upozornil, že bez plynu nám nielen bude zima, ale nevyrobíme napríklad naftu, benzín, ani hnojivá, čo bude znamenať menšiu a drahšiu úrodu. Bez plynu podľa ministra nevyrobíme ani oceľ a množstvo iných vecí, pretože Slovensko je extrémne priemyselná krajina.

Odkedy začala vojna, pomáhame Ukrajine zo všetkých síl a budeme pomáhať aj naďalej. Skolabovaním slovenskej a ani európskej ekonomiky by sme im však príliš nepomohli. A to je to moje ´ak to bude nevyhnutné´. Nie je to moja ochota vyhovieť vojnovému zločincovi Putinovi. Je to pochopenie nevyhnutnosti,“ dodal Sulík.

Zdroj: fb/richardsulik

Putin: Nemienime robiť charitu

Pripomíname, že Francúzsko aj Nemecko odmietli požiadavku ruského prezidenta Vladimira Putina, aby odberatelia z tzv. nepriateľských krajín platili za dodávky v rubľoch.

„Ak sa platby nezrealizujú, budeme to považovať za neuhradenie záväzkov, čo so sebou ponesie následky. Nám nikto nič nedodá zadarmo a my tiež nemienime robiť charitu. To znamená, že súčasné kontrakty budú zastavené,“ odkázal minulý týždeň Putin v televíznom prejave v súvislosti s dekrétom, ktorý podpísal. Práve na jeho základe musia zahraniční odberatelia platiť za ruský plyn od 1. apríla v rubľoch.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO).
  2. Orbán má pravdu!
  3. Nemecký kancelár Olaf Scholz.
  4. Putin
  5. Ruský vicepremiér Alexander Novak.
  6. Sprava premiér SR Eduard Heger, (OĽaNO), podpredseda vlády a minister hospodárstva SR Richard Sulík (SaS) a podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO).
  7. Richard Sulík
  8. Zľava Denisa Saková, Peter Pellegrini a Richard Raši počas tlačovky Hlasu.
  9. The Moscow Times Derk Sauer s moskovskými novinami, ktoré založil
  10. Ján Klepáč, poradca prezídia Slovenského plynárenského a naftového zväzu.

Zdroj: tasr/eReport

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Sulíkove vyhlásenie šíria ruské médiá. Poslanci OLANO: Moskva z neho urobila nástroj propagandy!

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: