eReport.sk
Minister hospodárstva SR Richard Sulík (SaS). Foto: tasr

Sulík o vojne na Ukrajine: Je to oveľa väčší ekonomický problém ako bola pandémia

Vojna Ruskej federácie s Ukrajinou je z ekonomického hľadiska pre Slovensko oveľa väčší problém ako bola pandémia Covid-19. V diskusii v TASR TV to povedal minister hospodárstva a líder SaS Richard Sulík.

Za kľúčovú úlohu svojho rezortu považuje zabezpečenie energií, teda plynu, ropy, elektrickej energie a jadrového paliva. „Dobrá správa je, že plyn a ropa tečú aj naďalej, dokonca viac ako bežne,“ konštatoval Sulík, podľa ktorého ruská strana doposiaľ plní všetky svoje zmluvné záväzky.

Sulík považuje plán Európskej únie za realistický

Plán Európskej únie na zníženie závislosti od ruských energií v horizonte piatich rokov považuje Sulík za realistický. Okamžité odstrihnutie od ruskej ropy a plynu by však podľa neho malo na slovenskú ekonomiku katastrofálne následky. „Hľadajme záložné zdroje, ale postupujme s rozvahou. Môžeme si postaviť plán, ako do niekoľkých rokov nebudeme na ruskom plyne závislí, ale robiť nejaké zbrklé pohyby, nepovažujem za správne,“ podčiarkol minister.

Sulík: Plyn z Ruska je cenovo najvýhodnejší

Dodal, že na túto zimu sa podarilo zabezpečiť dostatok plynu, aj s istou rezervou. „Nechali sme urobiť štyri stress testy a vybavili dodávku skvapalneného plynu, ktorá síce prišla až teraz, ale ide rovno do zásobníkov,“ uviedol. Jeden tanker skvapalneného plynu podľa neho dokáže pokryť spotrebu Slovenska približne na týždeň.

Chcú kupovať plyn aj z iných zdrojov

„Toto bol pilotný projekt. Budeme nejaké množstvo plynu kupovať aj z iných zdrojov. Ale stále platí, že plyn z Ruska stále tečie, je cenovo najvýhodnejší a je to aj najpraktickejšie a najefektívnejšie. Infraštruktúra je vytvorená a funkčná,“ povedal.

Bude vás zaujímať:

  1. Na Ukrajine prebiehajú boje
  2. Predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO).
  3. Putin

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Sulík o vojne na Ukrajine: Je to oveľa väčší ekonomický problém ako bola pandémia

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti