eReport.sk
Hamran pre Startitup
Zľava prezident Policajného zboru SR Štefan Hamran, minister vnútra SR Roman Mikulec. Foto: tasr

MV SR o Govnete neinformuje, lebo treba dodržiavať zákon. Hamran o kauze rozpráva pre Startitup!


Hamran pre Startitup. Platia pre niektorých novinárov iné pravidlá? A platia iné zákony pre ministerstvo vnútra a pre policajného prezidenta? Alebo ako inak si vysvetliť, že keď eReport kontaktoval v závere minulého roka MV SR s otázkami ohľadne kauzy Govnet, najprv prišla odpoveď, že meno a redakcia nestačí, a treba sa „identifikovať lepšie.“ Neskôr sme sa dozvedeli, že Mikulcov rezort nám nemôže na otázky odpovedať, lebo „prebieha prípravné konanie.“ A preto v rámci dodržiavania zákonov, nemôžu informovať ani nás, ani verejnosť.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Upozornil na to známy advokát
  2. Postupujeme v súlade so zákonmi
  3. Naď kontruje Hamranovi
  4. Kajúcnik si vymýšľa?

Slovenské Watergate

Národná kriminálna agentúra zasahovala 9. júna 2020 v NASES a v súvislosti s tým zadržala štyri osoby, ktoré mala neskôr prepustiť. Dvaja z nich však mali stráviť nejaký čas vo vyšetrovacej väzbe. Ako dlho tam boli, či sú stále obvinení, alebo sa im niekto aspoň v tichosti ospravedlnil, sme sa nedozvedeli. 

Remišová v tom čase tvrdila, že zásah NAKA súvisel s podozreniami „ohrozenia strategickej bezpečnosti a záujmov štátu.“ Za všetko mohol Pellegrini a istou mierou aj Fico. Vraj chceli odpočúvať novú vládu.

MV SR

„V trestnej veci aktuálne prebieha prípravné konanie vedené v pôsobnosti NAKA. Trestné konanie nie je ukončené. V ostatnej časti vašej žiadosti Vám bude zaslané vyrozumenie o čiastočnom nesprístupnení informácií,“ tvrdil Mikulcov rezort v závere minulého roka.

Hamran pre Startitup

Čuduj sa svete, sa o kauze Govnet rozhovoril policajný prezident Štefan Hamran. V relácii Na stope portálu Startitup. Mal by sa vyjadrovať? Odpoveď môže dať kauza vraždy Daniela Tupého.

Prokurátor KS v Bratislave Juraj Chylo vtedy pre Topky uviedol, že „Prezident PZ SR nemá voči orgánom činným v trestnom konaní žiadne nadriadené postavenie. Orgány činné v trestnom konaní majú konať nezávisle a samostatne. Aj preto by sa nemal vyjadrovať.

„Súčasne zdôrazňujeme, že poskytovať informácie v trestnom konaní môže v zmysle Trestného poriadku iba OČTK. A nie prezident PZ.“

JUDr. Juraj Chylo, PhD.

„Tam išlo o prípad Govnet, kde Národná kriminálna agentúra vyšetruje nejaké podozrenia smerujúce k Vojenskému spravodajstvu, kde mohli podľa počiatočných informácii monitorovať komunikáciu v rámci Govnet nie zákonným spôsobom. Oni sa preto obrátili na NBÚ. Vytýkali určité skutočnosti. A NBÚ to najskôr začala riešiť v priestupkovom konaní. Nakoniec dospeli k záveru, že to nie je priestupok. A podali trestné oznámenie na Úrad inšpekčnej služby,“

 „A dokonca na NBÚ boli vypovedať podľa mne dostupných informácií aj ten znalec, ktorého sa to týkalo, aj ten vyšetrovateľ, ktorý vyšetruje prípad Govnet, uviedol okrem iného policajný prezident pre Startitup.

Prípravné konanie

Je podľa zákona neverejné. Teda má byť. OČTK majú konať nezávislé i od šéfa polície. Policajný prezident nie je orgánom činným v trestnom konaní, preto mu zo zákona nevyplýva možnosť verejne hovoriť o prebiehajúcom prípravnom konaní.

Na záver si položme otázku, mal by policajný prezident vôbec mať prístup k informáciám o priebehu živých trestných konaní?

Vitajte, tu Slovensko, právny štát.

Zdroj: Startitup, Topky, Zákon o Policajnom zbore, Trestný poriadok

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

MV SR o Govnete neinformuje, lebo treba dodržiavať zákon. Hamran o kauze rozpráva pre Startitup!

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: