eReport.sk
Jozef Habánik , foto: tasr

Habánik kritizuje ministerstvo školstva, vláda sa podľa neho snaží politizovať vysoké školstvo


Ministerstvo financií chce minimálne počas nasledujúcich dvoch rokov znížiť rozpočet pre univerzity a vysoké školy o viac ako 45 miliónov eur. V rámci reformy školstva chce naviac správne rady vysokých škôl vo svojej podstate odovzdať do rúk ministra školstva. Opozícia poukazuje na politizáciu a na nedodržiavanie zámeru vlády v podobe skvalitnenia vysokého školstva.

„Univerzity a vysoké školy nie sú na Slovensku čiernou dierou.“, uviedol v relácii Téma dňa na TA3 poslanec NR SR za Smer-SD a rektor trenčianskej univerzity Jozef Habánik. Ku kritike vládneho prirovnania sa pridal aj rektor Univerzity Komenského Marek Števček. „Ja to prirovnanie považujem za absolútne nevhodné a dehonestuje to prácu tisícok ľudí. Naozaj s tým súhlasiť nikdy nebudem, školstvo nie je čierna diera a už vôbec nie vysoké školstvo.“

Zníženie rozpočtu pre vysoké školstvo sa snažil obhájiť štátny tajomník ministerstva školstva Ľudovít Paulis (SaS). „Za posledných desať rokov rozpočet vysokých škôl kontinuálne rástol“, uviedol.

Okrem samotného rozpočtu pre vysoké školstvo sa rektori a opozícia pustili aj do poukázania na nedostatočnú komunikáciu vlády so subjektami, ktorých sa reforma týka a ktoré k nej majú čo povedať. „Predkladá sa s vážnym nesúhlasom a rozporom akademickej obce, reprezentácie vysokých škôl a študentov – to znamená tých, ktorých sa má priamo ten život na univerzitách a vysokých školách dotknúť. A toto nie je cesta.“ uviedol Habánik.

V rámci reformy vláda naviac plánuje znížiť počet členov správnych rád vysokých škôl zo 14 na 12, pri čom vynechaní majú byť zástupcovia študentov a zamestnancov. Menovanie zbytku členov dáva novela do rúk ministra školstva, teda politika. „Šesť členov správnej rady bude menovať a odvolávať minister školstva a šesť členov bude minister školstva menovať a odvolávať na návrh akademického senátu.“, snažil sa Habánik poukázať na politizáciu akademického prostredia.

Predkladanie reformy vysokého školstva teda naráža na celkom podstatnú kritiku a to nie len z politického prostredia. Jej budúcnosť to však nemusí ohroziť, lebo vláda má v parlamente stále väčšinu poslancov.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Habánik kritizuje ministerstvo školstva, vláda sa podľa neho snaží politizovať vysoké školstvo

KOMENTOVALI STE: