eReport.sk
Milan Kulkovský, foto: facebook MK

FOTO Primár šokuje z nemocnice: Nie som ani abstinent, ani impotent, ale čo je veľa, to je veľa!

Omikron sa už šíri Slovenskom. Okrem koronavírusu sa však Slováci trápia aj s inými chorobami a v nemocniciach sú hospitalizovaní s kadejakými diagnózami. Svoje o tom vie aj primár považskobystrickej nemocnice Milan Kulkovský. Pacienti sú svojskí, ale čo je veľa to je veľa.

“Občas mám pocit, že úlohou lekárov nie je liečiť, ale zachraňovať ľudí pred nimi samými. Naozaj ma veľmi frustruje, keď vidím, ako ľudia naše rady ignorujú. Oduševnene nadávame na nemocnice a zdravotníkov. Hľadáme plesne na stenách a chýbajúci toaletný papier, ktorý mizne po každej druhej návšteve, no väčšina pre zlepšenie situácie neurobí nič,” ťažká si primár.

Skonštatoval, že polovica pacientov v nemocniciach a teraz bez ohľadu na Covid-19, tam leží preto, lebo sa k hospitalizácii dopracovala ignorovaním rád lekárov, neužívaním liekov a mizernou životosprávou. „Tuhí fajčiari, ktorí hľadajú výhovorky pre to, ako vysvetliť žlté prsty, keď sa ošetrujúceho lekára snažia presvedčiť, že už nefajčia. Hľadajúci vysvetlenie, prečo si zapálili na izbe pri ďalších pacientoch a túžiaci po pochopení, že inak sa nedalo, lebo bez kyslíka nemôžu ísť ani len na WC,” hundre Kulkovský.

Ďalší problém je alkohol. „Plné oddelenia alkoholikov, ktorých pitie sa snažíme rovnako ako ich trpiace rodiny pochopiť a akceptovať. Cirhóza pečene, zlyhávajúca pečeň, polyneuropatie, opakované epileptické záchvaty vyžadujúce desiatky CT vyšetrení mozgu ročne. Rakovina jazyka, pažeráka, žalúdka, pečene. Zlyhávajúce srdce in vivo naložené v liehu. Zanedbané rany na nohách osídlené larvami múch,” vyratúva množstvo nemilých diagnóz s ktorými pacienti končia v ich opatere. Frfle aj na diabetikov, ktorí ignorujúci diétu a pichajúci si inzulín podľa pocitu a počasia.

– Foto: FB/milankulkovsky

Na oddelení mu aj teraz leží niekoľko pacientov, mužov a žien, ktorých diagnózy súvisia s alkoholom. „Keď mi pri prepúšťaní sľubujú, že už piť nebudú, viem, že to tak nebude. Alkoholizmus je choroba, rozumiem tomu. Nedokážem ale akceptovať to, že našu vôľu pomôcť niektorí ľudia ignorujú až tak, že si fľašu alkoholu otvoria aj počas hospitalizácie a ponúknu dokonca spolupacientov,” krúti hlavou primár.

Pripomenul to povestné vyhlásenie, s ktorým sa stretol každý z nás. „Legenda „slovenskej hádzanej“ takto charakterizovala normálneho Slováka: „Samozrejme, že si vypijem, nie som ani abstinent, ani impotent, som normálny Slovák.“ Je len na nás, čomu a komu dovolíme, aby charakterizoval normu našej spoločnosti. Začať musí každý od seba,” skonštatoval Kulkovský a dodal, že je nevyhnutné zaviesť do zdravotníctva motivačný faktor, ktorý by viedol ľudí k aspoň trochu zdravšiemu životnému štýlu.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

FOTO Primár šokuje z nemocnice: Nie som ani abstinent, ani impotent, ale čo je veľa, to je veľa!

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti