eReport.sk
Ruský prezident Vladimir Putin si pripíja počas prejavu na virtuálnom summite lídrov zoskupenia BRICS v Moskve vo štvrtok 23. júna 2022.
Ruský prezident Vladimir Putin Foto: tasr/ap

Fínsko a Švédsko v NATO?! Žiadny problém, povedal Putin

Rusko nemá „nijaký problém“ so vstupom Fínska a Švédska do Severoatlantickej aliancie (NATO). Ruský prezident Vladimir Putin to povedal v stredu tlačovej konferencii v turkménskom hlavnom meste Ašchabad, kde sa zúčastňoval na tzv. kaspickom summite.

„So Švédskom a Fínskom nemáme také problémy, ako máme s Ukrajinou … Nemáme územné spory … Neexistuje nič, čo by nám mohlo prekážať na vstupe Švédska a Fínska do NATO. Ak si to Fínsko a Švédsko želajú, môžu vstúpiť (do NATO). Môžu sa pripojiť, k čomu chcú,“ povedal Putin.

Mohlo by vás zaujímať

  1. nákladné vozne, vagóny, železnica
  2. Švédska premiérka Magdalena Anderssonov.
  3. Na ilustračnej snímke muž drží v ruke potraviny na ulici po ruskom leteckom útoku v Gorenke, na predmestí Kyjeva 2. marca 2022.
  4. Vladimír Putin a Emmanuel Macron.
  5. JB 31 Moskva Archív - Na archívnej snímke z 19. decembra 2019 ruský prezident Vladimir Putin gestikuluje poèas výroènej tlaèovej konferencie v Moskve. Ruský prezident Vladimir Putin pracuje na ekonomickej reakcii na sankcie uvalené na Rusko Západom po invázii ruských jednotiek na Ukrajinu. Uviedol to v pondelok 28. februára 2022 v Kremli jeho hovorca Dmitrij Peskov. Dodal, že sankcie zavedené proti samotnému Putinovi sú zbytoèné. Peskov pod¾a agentúry Reuters vysvetlil, že Rusko pripravovalo plány na možné sankcie Západu, vrátane tých najprísnejších, pomerne dlho. Existujú plány reakcie, boli vypracované a implementujú sa, keï sa objavia problémy, uviedol Peskov. FOTO TASR/AP FILE - Russian President Vladimir Putin gestures during his annual news conference in Moscow, Russia, Dec. 19, 2019. For years, Russian President Vladimir Putin could sit back and relish in unseemly scenes of Western disunity, ranging from the Britain's Brexit move out of the EU in 2016, Hungary's longstanding antipathy towards its EU headquarters and, equally, the rift created by former President Donald Trump that has far from fully healed under under Joe Biden. (AP Photo/Pavel Golovkin, File)
  6. Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová

Dodal však, že ak by v týchto krajinách došlo k nasadeniu „vojenských kontingentov a vojenskej infraštruktúry“, Rusko by bolo „povinné reagovať zrkadlovo“ a vytvoriť pre ne rovnakú hrozbu, akú by oni predstavovali pre Moskvu.

Fínsko a Švédsko v máji oficiálne požiadali o vstup do NATO, čím sa po desaťročiach odchýlili od politiky neutrality. Urobili to z dôvodu obáv, ktoré v nich vyvolala ruská invázia na Ukrajinu. NATO tieto dve severské krajiny v stredu na summite v Madride oficiálne prizvalo do svojich radov.

AFP pripomína, že Rusko sa dosiaľ vždy vyjadrovalo kriticky k možnosti, že by sa tieto dve severské krajiny pridali k Severoatlantickej aliancii. Tvrdilo pritom, že takýto krok by bol „destabilizačným faktorom“ pre medzinárodnú bezpečnosť.

Putin v stredu okrem iného tiež odsúdil „imperiálne ambície NATO“. Alianciu obvinil z toho, že sa snaží prostredníctvom ukrajinského konfliktu presadzovať svoju „nadradenosť“.

„Ukrajina a blaho ukrajinského ľudu nie sú cieľom Západu a NATO, ale prostriedkami na obranu ich vlastných záujmov … Lídri členských krajín NATO chcú … presadiť svoju nadradenosť, svoje imperiálne ambície,“ povedal Putin.  

Severoatlantická aliancia a predovšetkým Spojené štáty podľa jeho slov už dlho potrebovali „vonkajšieho nepriateľa, okolo ktorého by zjednotili svojich spojencov. Irán na to nebol dobrý. My sme im (však) dali túto príležitosť … zhromaždiť okolo seba celý svet,“ dodal ruský prezident.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Fínsko a Švédsko v NATO?! Žiadny problém, povedal Putin

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti