eReport.sk
Vladimír Putin a Emmanuel Macron.
Vladimír Putin a Emmanuel Macron. Foto: tasr/ap

Predvojnový telefonát Putina s Macronom: Zelenskyj vám klame, sám vidíš, čo sa deje!

Švajčiarsky denník Le Temps zverejnil šokujúci prepis telefonického rozhovoru medzi ruským prezidentom Vladimirom Putinom a francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom. Telefonát sa odohral štyri dni pred vojnou a je z neho jasné, že Macron nemal výhrady len voči postupom Putina, ale aj voči konaniu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Putina Macron dokonca poprosil, aby sa nenechal vyprovokovať. Na rozhovor upozornil denník Pravda.

Celý prepis rozhovoru

Emmanuel Macron:

Od nášho posledného rozhovoru napätie naďalej rastie a ty poznáš moje odhodlanie a moje rozhodnutie pokračovať v dialógu. Bol by som rád, keby si mi najskôr poskytol svoj pohľad na situáciu a možno celkom otvorene, ako my obaja , mi povedal svoje zámery. A potom by som sa chcel pokúsiť zistiť, či ešte existujú užitočné kroky, ktoré je možné podniknúť, a predložiť ti nejaké návrhy.

Vladimir Putin:

Čo môžem povedať? Sám vidíš, čo sa deje. Ty a kancelár Scholz ste mi povedali, že Zelenskyj je pripravený urobiť krok, že pripravil návrh zákona na implementáciu minských dohôd. V skutočnosti náš drahý kolega, pán Zelenskyj, nerobí nič. Klame vám. Neviem, či ste počuli jeho včerajšie vyhlásenie, kde povedal, že Ukrajina by mala mať prístup k atómovým zbraniam.

(Diplomatický poradca Emmanuel Bonnet: „Ale nie, to je nezmysel“).

Tiež som počul tvoje komentáre počas tlačovej konferencie v Kyjeve 8. februára. Povedal si, že minské dohody by sa mali revidovať, citujem, „aby boli uplatniteľné“.

(Macronovi poradcovia: „Nie, to nepovedal“, „Poviem mu, aby sa s ním nepúšťal do podrobnej diskusie“).

Emmanuel Macron:

Vladimir, po prvé, nikdy som nepovedal, že dohody z Minska by sa mali revidovať. Nikdy som to nepovedal ani v Berlíne, ani v Kyjeve, ani v Paríži. Povedal som, že sa musia uplatňovať, že sa všetko musí dodržiavať, a nemám taký istý pohľad na posledné dni ako ty.

Vladimir Putin:

Počuj, Emmanuel, nerozumiem tvojmu problému so separatistami. Na naše naliehanie urobili aspoň všetko potrebné na začatie konštruktívneho dialógu s ukrajinskými orgánmi.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Predvojnový telefonát Putina s Macronom: Zelenskyj vám klame, sám vidíš, čo sa deje!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti