eReport.sk
Na ilustračnej snímke muž drží v ruke potraviny na ulici po ruskom leteckom útoku v Gorenke, na predmestí Kyjeva 2. marca 2022.
Na ilustračnej snímke muž drží v ruke potraviny na ulici po ruskom leteckom útoku v Gorenke, na predmestí Kyjeva 2. marca 2022. Foto: tasr/ap

Na rozdiel od Európy spotrebiteľské ceny v Rusku stagnujú.

Spotrebiteľské ceny v Rusku nezaznamenali za posledný mesiac v medzi týždennom porovnaní žiadny rast, keď po troch týždňoch poklesu po sebe v minulom týždni stagnovali. Pre ruskú centrálnu banku to vytvára priestor na ďalšie zníženie úrokových sadzieb, čo by malo zmierniť tlak na ekonomiku. Podľa údajov ruského štatistického úradu a ministerstva hospodárstva.

Podľa štatistického úradu Rosstat zaznamenali spotrebiteľské ceny v týždni do 24. júna oproti predchádzajúcemu týždňu nulový rast. Ako ukázali separátne údaje ministerstva hospodárstva, v medziročnom porovnaní sa miera inflácie za týždeň do 24. júna spomalila, zotrvala však nad 16 %. Ceny sa v týždni do 24. júna zvýšili medziročne o 16,22 %, zatiaľ čo v týždni predtým rast dosiahol 16,42 %.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Ruský prezident Vladimir Putin si pripíja počas prejavu na virtuálnom summite lídrov zoskupenia BRICS v Moskve vo štvrtok 23. júna 2022.
  2. Britský premiér Boris Johnson.
  3. Námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov.
  4. Putin

Najprudší medzitýždenný rast cien zaznamenalo Rusko začiatkom marca, keď dosiahol 2,22 %. Dôvodom bolo zavedenie sankcií voči Rusku za útok na Ukrajinu koncom februára a prudký pokles hodnoty rubľa. Následné opatrenia, ktoré podporili kurz meny, k tomu však aj oslabenie spotrebiteľského dopytu, viedli k zmierneniu inflácie a v máji prvýkrát od augusta 2021 zaznamenali spotrebiteľské ceny v Rusku medzitýždenný pokles.

Aj za celý máj sa situácia čiastočne zlepšila. V máji dosiahla medziročná inflácia 17,1 %, zatiaľ čo v apríli sa spotrebiteľské ceny zvýšili o 17,83 %, čo znamenalo najprudší rast cien za viac než 20 rokov.        

Vývoj v posledných týždňoch vytvára priestor pre centrálnu banku, ktorá po prudkom zvýšení koncom februára kľúčovú úrokovú sadzbu postupne znižuje. Naposledy tak urobila začiatkom júna, keď ju znížila o 150 bázických bodov na 9,5 %. Guvernérka centrálnej banky Elvira Nabiullinová zároveň uviedla, že banka plánuje ďalšiu redukciu. Nasledujúce zasadnutie ruskej centrálnej banky je naplánované na 22. júla.

Zdroj: tasr

   


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Na rozdiel od Európy spotrebiteľské ceny v Rusku stagnujú.

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti