eReport.sk
Výcvik za státisíce eur
Jaroslav Naď. Foto: tasr

Fínska Patria čelila mnohým miliónovým korupčným škandálom. Naď ide s nimi napriek tomu obchodovať!


Obchody s vojenskou technikou sprevádzajú korupčné škandály pomerne často. Typickým príkladom môžu byť škandály fínskej spoločnosti Patria, o ktorých sa dá okrem iného dočítať na webe Corruption Tracker. Tieto kauzy by mali byť zdvihnutým prstom pre každého, kto zvažuje akýkoľvek obchod so spomínanou spoločnosťou.

Ide o opakujúce sa prípady prešetrovanej korupcie pri predaji kolesových obrnených transportérov Patria AMV. Teda presne toho druhu techniky, ktorý nedávno nie príliš transparentným spôsobom vybralo Ministerstvo obrany vo svojej štúdii uskutočniteľnosti. Rozhodnutie samotné aj parametre ponuky boli podrobené širokej kritike, napriek tomu ich vláda schválila a pripravuje sa podpis zmluvy.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽANO).
  2. Z čoho splatia kampaň?
  3. Sprava minister obrany SR Jaroslav Naď a minister obrany Slovinskej republiky Marjan Šarc v Centre výcviku Lešť 19. júla 2022.
  4. Vpravo minister obrany SR Jaroslav Naď a vľavo minister obrany Fínskej republiky Antti Kaikkonen.

Začalo to v Egypte

Obchody, ktoré fínsky dodávateľ realizoval v rokoch 2006 a 2007 v Slovinsku a v Chorvátsku sú pritom varovné. Prvý spomínaný prípad korupcie sa netýka vozidiel Patria AMV, ale ťahaných diel 155 GH-52. Patria ich dodala do Egypta šestnásť kusov a podľa dohody z egyptskej spoločnosti AZE z roku 1999 zriadila miestnu výrobnú linku v hodnote 17-21 miliónov dolárov. Padli následne obvinenia z podplácania egyptských úradníkov v hodnote až 1,3 milióna dolárov. Egyptské súdy si s prípadom nedokázali poradiť. Vo Fínsku ale bolo niekoľko manažérov spoločnosti Patria odsúdených, a rezignovať musel v roku 2008 aj generálny riaditeľ Jorma Wiitakorpi. Toho následne čakalo aj obvinenie v kauze, ktorá sa týka dodávok vozidla Patria AMV do Slovinska.

Úplatky politikom aj úradníkom

V roku 2006 podpísala Patria zmluvu na dodanie 135 vozidiel AMV pre slovinské ozbrojené sily.
Hodnota zákazky mala dosiahnuť 278 miliónov eur. V dôsledku korupčného škandálu bola však
následne v roku 2012 obmedzená na iba 30 kusov za celkových 75 miliónov. V Slovinsku a v Rakúsku (kde boli vykonané finančné prevody odhalené vďaka banke Raiffeisen) bolo odsúdených niekoľko osôb. Vo Fínsku síce boli rozsudky po odvolaní zrušené, ale pracovná skupina OECD pre korupciu prípad preskúmala a uviedla, že „fínski prokurátori a vyšetrovatelia zdôrazňovali, že existoval dostatok dôkazov na odsúdenie a že oslobodzujúce rozsudky padli kvôli neprimerane vysokým požiadavkám súdov na úroveň dôkazov.“

Firma mala slovinským politikom a úradníkom rozdať úplatky v celkovej odhadovanej výške 3-21 milióna eur.

Skryté v províziách

V roku 2007 Patria podpísala zmluvu o dodaní 126 obrnených transportérov AMV za 238 miliónov eur aj chorvátskej armáde. Oba prípady spájajú mená neskôr obvinených a odsúdených zástupcov fínskej spoločnosti: Heikkiho Hulkkonena, viceprezidenta spoločnosti Patria Vehicles, a Reijo Niitynena, zástupcu Patrie pre Chorvátsko a Slovinsko.

Kauza naplno vypukla v roku 2011, kedy sa slovinskí prokurátori zamerali na odsúdenie bývalého
ministra obrany Karla Erjavca a bývalého náčelníka generálneho štábu Albína Gutmana. Tí boli
kľúčovými osobami pri rozhodovaní o obchode s obrnenými vozidlami, avšak v procese boli
oslobodení. V roku 2012 potom svoju pozornosť zamerali do najvyšších poschodí a venovali sa úlohe bývalého premiéra Janeza Janšu, jeho politického spojenca Jožeho Zagoženova, majiteľa slovinského partnera Patrie Ivana Črnkoviča, dôstojníka slovinskej armády Tona Krkoviča a sprostredkovateľa Waltera Wolfa.

Wolfovho partnera Hansa-Wolfganga Riedla odsúdil rakúsky súd na tri roky väzenia v roku 2013 za úplatkárstvo v súvislosti so slovinským projektom, a za daňové delikty. Wolf unikol do Kanady, bol obvinený, ale nebol súdený. Slovinský súd v júni 2013 rozhodol, že Janša, Krkovič a Črnkovič sú vinní z prijímania darov za účelom ovplyvnenia tendra. Janša dostal dvojročný trest odňatia slobody, Krkovič a Črnkovič 22-mesačné tresty. Podľa rozsudku Zagožen v auguste 2005 vyjednal v mene Janšiho províziu s Hulkkonenom a Niittynenom, ktorá mala zaistiť víťazstvo spoločnosti Patria a mala byť skrytá v 7,5% provízii, ktorú Patria vyjednala so sprostredkovateľom Hansom-Wolfgangom Riedlom.

Hulkkonena a Niityena usvedčil z úplatkárstva v chorvátskom obchode fínsky súd vo februári 2015. Obaja dostali 20-mesačný trest odňatia slobody, a súčasne súd potvrdil aj obvinenie proti dcérskej spoločnosti Patria. Bývalý slovinský premiér dosiahol pri odvolaní oslobodenie od obvinenia, pretože slovinskému súdu sa nepodarilo preukázať, že úplatok prijal.

Pochybnosti

Bolo síce preukázané, že odmena a úmysel tender ovplyvniť existovali, ale konanie nepokračovalo s odkazom na fakt, že od uzavretia obchodu uplynulo príliš veľa času. Kauza potom pokračovala v Rakúsku, kde najprv vrchný súd potvrdil obvinenie Janšimu, ktorý mal skutočne dostať časť odmeny vo výške 900 tisíc eur ako zálohu, ale vo februári 2016 ústavný súd toto rozhodnutie zrušil s tým, že niektoré kódované správy v e-mailoch medzi vedúcimi pracovníkmi nemožno jednoznačne určiť ako dôkaz vedomosti o úplatkárstve.

Na Slovensku Patria uspela v roku 2017. Pre potreby OS SR chcela vláda kúpiť 81 vozidiel Patria AMV XP. Podľa uzavretej dohody medzi MO SR a Patriou začal vznikať prototyp vozidla vyhovujúceho požiadavkám slovenskej armády. Malo ísť o výsledok výskumu fínskeho a slovenského priemyslu, ale tento postup bol spochybňovaný od samého začiatku. Prakticky jediným rozdielom oproti existujúcemu typu AMV bola inštalácia slovenskej veže Turra 30.

Koledujeme si o škandál

Súčasný minister obrany Jaroslav Naď celý projekt označil za manuál na netransparentnosť. A začal vlastný proces, na ktorého konci je štúdia uskutočniteľnosti, ktorá opäť odporúča fínske riešenie. Napriek mnohým nejasnostiam a desiatkam zásadných pripomienok vznesených v rámci medzirezortného pripomienkového konania vláda nákup schválila. Je teda možné, že sa v horizonte niekoľkých rokov bude opakovať škandál, ktorý zasiahol balkánske štáty.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Fínska Patria čelila mnohým miliónovým korupčným škandálom. Naď ide s nimi napriek tomu obchodovať!

Odoberať
Upozorniť na
9 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre