eReport.sk
Dobrovoľníci hádžu lupienky z ruží počas sobáša príslušníkov územnej obrany ukrajinskej armády - Lesie Ivaščenkovej (vpravo) a Valerija Fylymonova - na kontrolnom stanovišti v Kyjeve Foto: tasr

Česká Expertka: Napriek nezhodám majú štáty V4 záujem na ukončení vojny na Ukrajine


Všetky krajiny Vyšehradskej štvorky (V4) majú záujem na ukončení vojny na Ukrajine, hoci medzi nimi panujú nezhody v otázke rozsahu a načasovania sankcií na dovoz ruského plynu a ropy, respektíve o priamych dodávkach vojenského materiálu Kyjevu. V rozhovore pre TASR to uviedla expertka Alica Kizeková z Ústavu medzinárodných vzťahov (ÚMV) v Prahe.

Majú záujem na ukončení vojny

„Regionálna spolupráca bude pokračovať, avšak už dnes sa Česká republika aj Slovensko v niektorých otázkach viac upriamujú na ďalších regionálnych partnerov, ako sú Nemecko alebo Rakúsko. Do budúcna by nemali rozdiely brániť spolupráci v oblasti humanitárnej pomoci alebo zlepšeniu infraštruktúry,“ skonštatovala slovenská odborníčka.

Veľké možnosti vzájomnej spolupráce sa tiež podľa Kizekovej črtajú pri ochrane klímy a biodiverzity, v oblasti výskumu, vzdelávania a inovácií.

„O investície sa súťaží a to je prirodzené, ale aby bol čo najlepší celoregionálny dopad, tak by sa mali práve štáty V4 dohodnúť s externými investormi, ako je Nemecko, spolupracovať na spoločných projektoch, z ktorých by mali prospech všetky zúčastnené štáty,“ myslí si expertka o budúcom fungovaní Vyšehradskej štvorky, do ktorej okrem Slovenska a Česka patria aj Poľsko a Maďarsko.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Nájdená munícia
  2. Expremiér a súčasný podpredseda Bezpečnostnej rady Ruskej federácie Dmitrij Medvedev.
  3. Sme za mier a stabilitu
  4. Výcvik za státisíce eur

Oblasť, ktorú stredoeurópsky región potrebuje urgentne zlepšiť, je podľa Kizekovej rešpektovanie ľudských práv a slobôd a fungovanie právneho štátu. „V4 by mala lepšie postavenie v rámci EÚ, keby práve tieto oblasti zaznamenali pokrok,“ uzavrela.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Česká Expertka: Napriek nezhodám majú štáty V4 záujem na ukončení vojny na Ukrajine

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: