eReport.sk
Vpravo minister obrany SR Jaroslav Naď a vľavo minister obrany Fínskej republiky Antti Kaikkonen.
Vpravo minister obrany SR Jaroslav Naď a vľavo minister obrany Fínskej republiky Antti Kaikkonen. Foto: tasr

VIDEO Naď zavŕšil MEGAKŠEFT s Fínmi: Nižšiu cenu sa podarilo dohodnúť napriek vysokej inflácii!


Slovensko uzavrelo s Fínskom medzivládnu dohodu na nákup 76 bojových obrnených vozidiel (BOV) 8×8. Celková cena zákazky vrátane logistiky, infraštruktúry a munície je 447 miliónov eur. Prvé vozidlo by malo byť dodané v septembri 2023. Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽANO) o tom informoval po utorkovom rokovaní s fínskym ministrom obrany Anttim Kaikkonenom.

„Splnili sme všetky náležitosti na to, aby sme mohli zavŕšiť transparentný a pre Slovenskú republiku veľmi výhodný kontrakt, ktorý donesie veľmi zásadné spôsobilosti, ktorými Ozbrojené sily SR doteraz nedisponovali,“ vyhlásil slovenský minister.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Výcvik za státisíce eur
  2. Je extrémista ten kto chce mier?
  3. Zľava exposlanec NR SR Rastislav Jílek, poslanec NR SR Peter Liba, minister obrany SR Jaroslav Naď a generálny riaditeľ podniku v Moldave Alexander Gurský.
  4. Výcvik za státisíce eur

Ako priblížil Naď, podpísaná bola aj zmluva medzi štátnou spoločnosťou Konštrukta Defence a spoločnosťou Patria, ako aj Ministerstvom obrany SR a spoločnosťou Patria. Deklaroval vyše 40-percentné zapojenie slovenského obranného priemyslu. „Viac ako 40 slovenských spoločností bude profitovať z tejto zákazky,“ uviedol.

Minister Naď tvrdí, že ide o výhodný nákup

Za jeden kus vozidla zaplatí Slovensko 4,675 milióna eur. „Vozidlo, ktoré bolo pripravené za bývalej vlády, bolo za 4,785 milióna eur. Čiže o viac ako 100.000 eur na kus je teraz toto vozidlo lacnejšie,“ povedal Naď. Poukázal na to, že nižšiu cenu sa podarilo dohodnúť napriek vysokej inflácii, ale aj napriek vylepšeniam oproti pôvodnému modelu, napríklad kanónu podľa štandardov NATO či zabudovanému najmodernejšiemu komunikačnému systému.

FOTO Slovensko navštívil minister obrany Fínska. Stretol sa s Jaroslavom Naďom

GALÉRIA – Foto: tasr

Prvých niekoľko vozidiel vyrobia vo Fínsku. Ako vysvetlil minister, zaučiť sa tam majú slovenskí zamestnanci. Po ôsmom vozidle sa má výroba presunúť na Slovensko. Prvé vozidlo by mohlo byť vyrobené na Slovensku v roku 2024.

Kaikkonenom hovorí o prehĺbení spolupráce

Fínsky minister vidí v nákupe príležitosť na prehĺbenie spolupráce ozbrojených síl oboch krajín. Vyzdvihol pritom potrebnosť interoperability, ktorej dôležitosť ukázala vojna na Ukrajine. Pripomenul tiež, že podpis kontraktu je sfinalizovaním spolupráce, ktorá sa začala ešte pred piatimi rokmi, keď krajiny podpísali memorandum o porozumení.

Fínske vozidlo Patria AMVXP 8×8 v konfigurácii s vežou Turra-30 a 30 mm kanónom uspelo v tendri, do ktorého sa zapojilo celkovo päť krajín. Nové bojové obrnené vozidlá budú základom pri plnení spojeneckých záväzkov na vytvorenie ťažkej mechanizovanej brigády.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Naď zavŕšil MEGAKŠEFT s Fínmi: Nižšiu cenu sa podarilo dohodnúť napriek vysokej inflácii!

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: