eReport.sk
Sprava minister obrany SR Jaroslav Naď a minister obrany Slovinskej republiky Marjan Šarc v Centre výcviku Lešť 19. júla 2022.
Sprava minister obrany SR Jaroslav Naď a minister obrany Slovinskej republiky Marjan Šarc v Centre výcviku Lešť 19. júla 2022. Foto: tasr

VIDEO Naď sa stretol s ministrom obrany Slovinska. Prečo bol Šarec v Lešti?


Na pôsobenie slovinskej jednotky v rámci mnohonárodnostného bojového zoskupenia NATO sa v utorok bol v Centre výcviku Lešť pozrieť slovinský minister obrany Marjan Šarec v sprievode slovenského ministra obrany Jaroslava Naďa (OĽANO). Ministri si prezreli priestory Campu Slavia a stretli sa s vojakmi, ktorí sú tam ubytovaní. Súčasťou programu bola aj dynamická a statická ukážka vojenskej techniky a tiež  diskusia ministrov o bezpečnostnej situácii v Európe v kontexte vojny na Ukrajine.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Výcvik za státisíce eur
  2. Naď spomína na zosnulého veterána Bočeka
  3. Minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (nominant Sme rodina).
  4. Milosrdná Čaputová?

Slovinskí vojaci prišli na Lešť len nedávno, aby sa zaradili k mnohonárodnostnej bojovej skupine NATO, ktorá tam už pôsobí od jari. „Slovinský minister chcel vedieť, v akých podmienkach vojaci na Lešti žijú a aké bojové úlohy vykonávajú,“ povedal minister Naď.

VIDEO Jaroslav Naď: Každý jeden deň prebiehajú na Lešti cvičenia

Obaja ministri tiež zhodnotili doterajšiu slovensko-slovinskú spoluprácu, ktorej úspešným príkladom sú podľa nich napríklad aktivity v oblasti vzdelávania a výcviku či pôsobenie príslušníkov ozbrojených síl oboch krajín v rámci medzinárodného krízového manažmentu. Priestor na zintenzívnenie spolupráce vnímajú obe strany vo sfére obranného priemyslu, čo môže byť prospešné pre zvýšenie obranyschopnosti oboch krajín.

FOTO Slovenskí a slovinskí ministri obrany na Lešti

V rámci mnohonárodnostnej bojovej skupiny NATO pôsobí podľa Naďa aktuálne na Lešti asi 1500 vojakov. Okrem slovinských a slovenských vojakov sú tam vojaci z Českej republiky, USA, Nemecka a Holandska. „Od septembra by mali vykonávať ochranu slovenského vzdušného priestoru lietadlá Poľskej republiky a vojaci z tejto krajiny by mali posilniť túto skupinu,“ pripomenul.

V Lešti prebieha integračný tréning

Ako ďalej uviedol, koncom septembra by celá táto jednotka mala prejsť certifikáciou, aby mohla byť vyhlásená ako plne bojovo spôsobilá. Podľa veliteľa mnohonárodného bojového zoskupenia NATO na Slovensku plukovníka Ladislava Bujáreka, aktuálne v Lešti prebieha integračný tréning, tak aby sa vojaci z jednotlivých krajín zladili a aby úspešne zvládli septembrovú certifikáciu.

Minister Naď informoval aj o ubytovacích kapacitách pre vojakov z mnohonárodnostnej bojovej skupiny NATO, keďže tieto boli spočiatku nepostačujúce. Vláda SR podľa neho prednedávnom rozhodla o výstavbe kontajnerového mestečka v Lešti a na Sliači. Na konci roka by tak mali dosiahnuť počet 2500 lôžok.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Naď sa stretol s ministrom obrany Slovinska. Prečo bol Šarec v Lešti?

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: