eReport.sk
Filmový svet ovládli Oscary. V americkom Los Angeles sa na červenom koberci stretli najväčšie filmové hviezdy súčasnosti.
95. ročník odovzdávania Oscarov, cien americkej Akadémie filmových umení a vied v Los Angeles 8. marca 2023. Foto: TASR/AP

Filmový svet oslavuje, v noci rozdali Oscarov. Zlaté sošky prevalcovala sci-fi komédia

Filmový svet ovládli Oscary. V americkom Los Angeles sa na červenom koberci stretli najväčšie filmové hviezdy súčasnosti. Na 95. ročníku cien americkej Akadémie filmového umenia a vied ocenili to najlepšie, čo počas roku 2022 na scéne vzniklo. Večer ovládla podľa očakávaní sci-fi komédia Všetko, všade, naraz. Z 11 nominácií premenila na sošku až sedem.

Cenu Americkej akadémie filmových umení a vied (AMPAS) pre najlepší film získal v noci na pondelok už spomínaný sci-fi film Všetko, všade, naraz režisérov Dana Kwana a Daniela Scheinerta.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Vo veku 101 rokov zomrel americký filmový producent Walter Mirisch
  2. Absurdná sci-fi snímka Všetko, všade, naraz (Everything Everywhere All at Once) získala v nedeľu večer hlavnú cenu amerického Združenia filmových a televíznych hercov (SAG).
  3. Na otváracom ceremoniáli Berlinale sa divákom prihovoril aj ukrajinský prezident

Cena aj za réžiu

Tento absurdný indie film zobrazuje čínsko-americkú imigrantskú rodinu, ktorá rieši daňové záležitosti, keď zrazu hlavná hrdinka zisťuje, že má stovky ďalších paralelných životov a dostáva sa do alternatívnych vesmírov.

Snímka Všetko, všade, naraz bola na 95. ročníku cien AMPAS nominovaná dovedna v 11 kategóriách. Dvojica Kwan a Scheinert za tento film získala aj cenu v kategórii réžia.

Prvá Ázijčanka so soškou

Zlatú sošku v kategórií  pre najlepšieho herca v hlavnej úlohe si odniesol domov Brendan Fraser. Najlepšou herečkou sa stala Michelle Yeohová.

Fraser, ktorý má americké i kanadské občianstvo, bol Oscarom ocenený za stvárnenie obézneho muža vo filme Veľryba (The Whale).

Malajzijčanka Yeohová sa stala prvou Ázijčankou, ktorá získala Oscara pre najlepšiu herečku, píše AP. Ocenili ju za jej rolu vo filme Všetko, všade, naraz režisérov Dana Kwana a Daniela Scheinerta. 

Za tento istý film (Všetko, všade, naraz) získali Oscara i Američan vietnamského pôvodu Ke Huy Quan, ktorého ocenili ako najlepšieho herca vo vedľajšej úlohe, a Američanka Jamie Lee Curtisová, ktorá sa stala najlepšou herečkou vo vedľajšej úlohe.

Nosatý Pinocchio v modernom šate

Najlepším animovaným filmom sa stal Pinocchio Guillerma del Tora (Guillermo del Toro’s Pinocchio). Je to už tretí Oscar pre mexického filmára Guillerma del Tora Gómeza, pripomína na svojej webovej stránke denník El País. 

Film Navaľnyj (Navalny) o ruskom opozičnom politikovi Alexejovi Navaľnom získal cenu v kategórií dokumentárny film.

Zabodoval aj film podľa Remarqua

Nemecký vojnový film Na západe nič nové získal v noci na pondelok Cenu Americkej akadémie filmových umení a vied (AMPAS) v kategórii najlepší medzinárodný film.  

Film bol na 95. ročníku cien AMPAS (Oscarov) nominovaný v deviatich kategóriách, nakoniec zvíťazil v štyroch. Okrem medzinárodného filmu si odniesol Oscara aj za kameru, produkčnú výpravu a filmovú hudbu.

Snímka Na západe nič nové sa zo značnej časti nakrúcala v Česku. Vznikla v nemecko-americko-britskej koprodukcii a distribuuje ju spoločnosť Netflix. Svetovú premiéru mala 12. septembra 2022 na Medzinárodnom filmovom festivale v Toronte (TIFF).

Film je o zážitkoch dospievajúceho nemeckého vojaka počas prvej svetovej vojny. Scenár vychádza z rovnomennej knihy Ericha Mariu Remarqua z roku 1929.

Cena venovaná politickým väzňom

Film Navaľnyj (Navalny) o ruskom opozičnom politikovi Alexejovi Navaľnom získal v nedeľu cenu Americkej akadémie filmových umení a vied (AMPAS) v kategórii dokumentárny film. Režisérom tohto dokumentu je Kanaďan Daniel Roher.

Roher pri preberaní sošky povedal, že ju venuje Navaľnému a všetkým politickým väzňom na svete. Navaľnyj si v súčasnosti odpykáva trest vo väzení s prísnym režimom stráženia vo Vladimírskej oblasti v Rusku. „Alexej, snívam o dni, keď budeš voľný a naša krajina bude slobodná,“ povedala manželka tohto kritika Kremľa Julija Navaľná.

Film o Navaľnom mal svetovú premiéru 25. januára 2022 počas virtuálne konaného festivalu nezávislého filmu Sundance, kde zvíťazil v diváckej kategórii najlepší film (Festival Favorite Award), ako aj v diváckej kategórii dokumentárnych filmov.

Výroba filmu sa začala po tom, ako sa Navaľnyj v septembri 2020 prebral z kómy po otrave nervovoparalytickou látkou novičok a pokračovala do 17. januára 2021, keď bol tesne po prílete z Nemecka, kde sa zotavoval z otravy, zatknutý na letisku v Moskve. 

V roku 2021 súd v kauze Yves Rocher zmenil Navaľnéemu podmienečný trest na 2,5-ročný nepodmienečný a krátko nato bol v prípade urážky na cti voči veteránovi odsúdený na zaplatenie pokuty a v prípade údajného podvodu a urážky sudcu dostal ďalších 9 rokov väzenia.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Filmový svet oslavuje, v noci rozdali Oscarov. Zlaté sošky prevalcovala sci-fi komédia

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti