eReport.sk
Vo veku 101 rokov zomrel americký filmový producent Walter Mirisch
Na archícnej snímke z 10. apríla 2014 Walter Mirisch prichádza na slávnostné otvorenie filmového festivalu TCM 2014 v Los Angeles. Foto: TASR/AP

Filmový svet smúti. Zomrel producent, ktorý stál za hollywoodskymi klasikami

Vo veku 101 rokov zomrel americký filmový producent Walter Mirisch, ktorý stál za úspešnými hollywoodskymi klasikami Niekto to rád horúce (1959), Sedem statočných (1960), West Side Story (1961) či Ružový panter (1963). Oznámila to v nedeľu americká Akadémia filmových umení a vied (AMPAS), na čele ktorej v minulosti stál aj Mirisch, informuje agentúra AFP.

Pôvodom Newyorčan Walter Mirisch pôsobil v americkom filmovom priemysle približne šesť desaťročí a získal množstvo prestížnych ocenení. Zomrel v piatok v kalifornskom Los Angeles prirodzenou smrťou, uvádza sa v nedeľňajšom vyhlásení akadémie.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Hollywood v slzách
  2. Nemecká hranica
  3. Svet športu plače
  4. Vitajte v Kocúrkove

V roku 1957 založil spoločne so svojimi dvoma bratmi Haroldom a Marvinom spoločnosť The Mirisch Company, ktorá za dlhé roky vyprodukovala desiatky divácky úspešných a ocenených filmov.

V roku 1967 získal ako producent Oscara za snímku V žiare noci, ktorá bola toho roku ocenená ako najlepší film. Okrem toho dostal ešte dve ďalšie čestné ocenenia americkej akadémie – za prínos k rozvoju filmovej produkcie a za zapojenie sa do humanitárnych aktivít.

Predstavitelia akadémie v nedeľňajšom vyhlásení označili Mirischa za „jedného z najplodnejších producentov v dejinách Hollywoodu“, za „skutočného vizionára“ a nadšeného tvorcu filmov, ktorý výrazne ovplyvnil celú filmovú komunitu.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Filmový svet smúti. Zomrel producent, ktorý stál za hollywoodskymi klasikami

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti