eReport.sk
Ľudovít Makó, jeden z najkľúčovejších kajúcnikov na Slovensku.
Ľudovít Makó. Foto: tasr

Odmena za kus dobrej roboty? Lipšicov človek Makóovi zrušil dve obvinenia v korupčných kauzách

Je to oprávnené, alebo robia orgány činné v trestnom konaní známemu a kontroverznému kajúcnikovi Ľudovítovi Makóovi nadmernú protislužbu za donášanie na nominantov a predstaviteľov politických súperov vlády? Nadmerné odpúšťanie trestov nekritizuje len politická opozícia, ale aj odborníci na čele so skúseným bývalým vyšetrovateľom Jaroslavom Ivorom. Existuje podozrenie, že si firma LAMA SK, spájaná práve s Makóom, prišla na mastné štátne zákazky odmenou za jeho výpovede. Teraz pri tom prišlo ďalšie rozhodnutie, ktoré je predmetom dynamických verejných diskusií.

Makóovi totižto najnovšie zrušili až dve obvinenia v dvoch rôznych korupčných kauzách. Makó teda za to, že zobral úplatok vo verejnej funkcii ako vtedajší šéf daňových kriminalistov, s určitosťou potrestaný nebude. Zvláštne však je, že sa to deje počas pôsobenia vlády, ktorej strany politicky vyrástli na protikorupčnom naratíve. Pod uznesením je podľa denníka SME pri tom podpísaný Michal Šúrek z Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorému šéfuje Daniel Lipšic. Obaja sú zároveň opozíciou spájaný so súčasnou vládnou garnitúrou. Rozhodnutie je odôvodnené aj tým, že Makó donášal na iných. „Tvrdenia obvineného Ľudovíta Makóa boli v oboch prípadoch verifikované ďalšími vykonanými dôkazmi, a napokon aj priznaniami ďalších spoluobvinených,“ píše Šúrek v uznesení.

Ku korupcii sa priznal sám

Ku korupcii sa Makó priznal sám a podľa slov Lipšicovho prokuratúra pomohol k odhaleniu ďalších trestných činov. Situácia, kedy kajúcnikovi nie je trest zmiernený, ale je rovno zrušené celé obvinenie, však nie je obvyklá. Makó mal za úplatky dodávať informácie skupine podnikateľov, napríklad Františkovi Böhmovi o preverovaní ich podnikania.

„Je nutné uviesť, že orgány činné v trestnom konaní sa o vyššie označenom korupčnom skutku, ako aj o ďalších korupčných skutkoch, a taktiež o skutku právne kvalifikovanom ako zločin založenia (…) zločineckej skupiny a ňou spáchaných skutkoch dozvedeli práve na základe trestného oznámenia a svedeckých výpovedí Makóa,“ pokračuje Šúrek.

Druhá Makóova kauza sa týkala prenajatie budovy v Prešove a v okolí pre účely kriminálneho úradu. Zákazku vtedy dostal bez súťaže podnikateľ Štefan Poláček, ktorý sa vopred dohodol so šéfom ekonomickej sekcie Martinom Fleischerom.

Šúrek si za rozhodnutím stojí, Makó však nie je neviniatko

Šúrek zrušenie obvinenia odôvodňuje Makóovym kajúcnictvom a faktom, že nebol doteraz trestaný. „Napokon je dôvodné doplniť, že obvinený Makó poskytuje dôležité svedecké výpovede aj v iných trestných veciach, kde je vyšetrovaná závažná trestná činnosť ekonomického a korupčného charakteru,“ píše sa v uznesení. Objasnenie trestných činov je vraj v záujme spoločnosti: „Záujem spoločnosti na objasnení takého trestného činu prevyšuje záujem na trestnom stíhaní tohto obvineného pre taký trestný čin alebo pre iný trestný čin.“


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Odmena za kus dobrej roboty? Lipšicov človek Makóovi zrušil dve obvinenia v korupčných kauzách

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti