eReport.sk
Na kombosnímke zľava zdevastovaný panelák v Dnipre a Olexij Arestovyč.
Na kombosnímke zľava zdevastovaný panelák v Dnipre a Olexij Arestovyč. Foto: tasr/yt-fejgin live

Arestovyč: Ukrajinský režim je tvrdší ako ruský. A Ukrajina môže skončiť ako Paraguaj v 19. storočí


Oleksii Arestovyč patril prvý rok vojny medzi hlavných propagandistov kyjevského režimu. Potom sa s ním však rozišiel. Tento týždeň vyzval na mier s Ruskom.

Urobil tak ako hosť internetovej relácie Ksenie Sobčakovej. „To, že naše tlačenie sa do NATO vyvolá vojnu s Ruskom som hovoril už v roku 2019,“ pripomenul. Zároveň apeloval na dohodu. „Západ nám bude aj ďalej posielať podporu, to je jasné. Ale čo dosiahneme? Len ďalšie desaťtisíce mŕtvych.“

Arestovyč je na Ukrajine rozporuplná postava. Tento bývalý pracovník vojenskej rozviedky, podplukovník v zálohe, svojím energickým, veľmi otvoreným prejavom často na hrane „dovoleného“ priťahoval pozornosť už pred inváziou. Po začiatku vojny sa stal zďaleka najznámejšou tvárou režimu, po prezidentovi Zelenskom.

Hovoril fakty

V januári 2023 však verejne povedal, že pád ruskej rakety na obytný blok v meste Dnipro, ktorý mal za následok 46 mŕtvych a 80 ranených, spôsobila ukrajinská protivzdušná obrana. Po tomto výroku rezignoval na svoje miesto a postupne prešiel na pozície tvrdej kritiky režimu.

Je stále mimoriadne populárny, jeho profil na Facebooku má 800 tisíc followerov a jeho kanál na Youtube dokonca 1,7 milióna. 

Neschopní prezidenti Ukrajiny

V relácii opísal, že hlavnou tragédiou Ukrajiny je neschopnosť elít. Podľa neho ako predošlý prezident Petro Porošenko, tak, ešte viac, terajší prezident VolodymyrZelenskyj išli do úradu s predstavou pokračovania v projekty Ukrajiny ako multinárodného, rôznorodého štátu. Kvôli neschopnosti riešiť problémy hospodárstva a spoločnosti sa však následne v snahe udržať si moc museli opierať o úzkekliky, ktorých agendou je agresívny nacionalizmus.

To nakoniec vyústilo do vojny s Ruskom. Tá sa dala zastaviť dohodou, ktorú obe strany takmer uzavreli v apríli 2022, niekoľko týždňov po invázii. Nakoniec ju Kyjev odmietol. 

„Zo všetkých zlých ciest sme si vybrali tú najhoršiu, ja ju volám paraguajská,“ povedal Arestovyč. „Paraguaj v 19. storočí viedol zničujúcu vojnu so susedmi. Zadĺžil sa tak, že dlhy voči Británii, kde si požičiaval, spláca dodnes. Stratil 70 percent mužského obyvateľstva a kvôli obnoveniu populácie museli na nejaký čas povoliť mnohoženstvo. A Ukrajina je na ceste stať sa takýmto Paraguajom“.

Kritika na obe strany

Obaja, Sobčaková aj Arestovyč sa vyjadrovali pomerne kriticky na adresu oboch režimov, Zelenského aj Putina. Podobne ale zdôraznili, že čo najrýchlejší mier je jediná cesta v životnom záujme oboch krajín.

Arestovyč zároveň podotkol, že kyjevský režim je v mnohom tvrdší ako moskovský. „Už za Sovietskeho zväzu sa hovorilo, že vtedy, keď v Moskve lámu nechty, v Kyjeve lámu prsty. Tak to vždy bolo, ukrajinská komunistická strana patrila k najtvrdším v Sovietskom zväze a tento prístup sa nezmenil.“

Ksenia Sobčaková je dcérou zosnulého Anotolija Sobčaka, prvého starostu Petrohradu po rozpade Sovietskeho zväzu. Ten bol zároveň akýmsi politickým patrónom Vladimíra Putina, ktorý svoju politickú kariéru začal práve ako činovník tamojšieho magistrátu. 

Má ochranu

Podľa jej kritikov ju práve to sčasti chráni jednak pred dôsledkami rôznych škandálov a jednak pred zakročením úradov voči jej politickým aktivitám a občasnej kritike režimu. Sobčaková začínala mediálnu kariéru ako moderátorka jednej z reality šou, neskôr sa začala venovať serióznejším formám žurnalistiky, o akú sa pokúša aj aktuálnou diskusnou reláciou. Viackrát čelila vyšetrovaniam úradov, napríklad pre údajné zapletenie sa do pokusuo vydieranie organizované jedným z jej zamestnancov. Načas z krajiny utiekla, potom sa vrátila, ale pre istotu si vybavila izraelský pas. 

Podobne vzbudila pozornosť, keď bola napríklad účastníčkou notoricky rozoberanej moskovskej party, na ktorej sa celebrity prechádzali niektoré polonahé, niektoré v oblečení so sadomasochistickou tématikou. Udalosť vzbudila obrovské verejné pohoršenie, keďže sa brala ako neúcta k vojakom, ktorí zomierali a zomierajú na fronte. 

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Zničí Leyenová Úniu?
  2. Kontroverzná správa
  3. Budú brať na vojnu aj deti
  4. Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán
  5. Odkaz majú aj pre Leyenovú

Paralelne s životom členky celebritnej elity sa však dlho vyjadruje aj na politické témy, pred rokmi napríklad zverejňovala kritiku pohlavárov, ktorí si žijú nad pomery, podporuje práve gejov a lesieb, jeden čas bola aj šéfkou strany, ktorú založila. Jej kanál na Youtube má 3,75 milióna followerov, vďaka čomu je v Rusku stále pomerne vplyvná.

Arestovyč v zime volal po zorganizovaní prezidentských volieb na jar, tak, ako to predpokladá ústava a aj v nich chcel sám kandidovať. Voľby sa nakoniec nekonali. Arestovyč sám na Ukrajine pritom už dlhšiu dobu nežije. A to jednak pre obavy o svoju bezpečnosť, a jednak aj z niekoľkokrát ohlasovaného zatknutia, ktorému ako kritik režimu čelí..

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Arestovyč: Ukrajinský režim je tvrdší ako ruský. A Ukrajina môže skončiť ako Paraguaj v 19. storočí

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne