eReport.sk
Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán
Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán, zdroj fb

Orbán zakázal propagáciu homosexuality medzi mladými, zahraničné ambasády provokujú, podporili Pride v Budapešti


Budapešť podporila sexuálne menšiny tradičným pochodom. Tisíce ľudí s dúhovými vlajkami sa v sobotu vydali ulicami maďarskej metropoly na každoročný pochod Budapest Pride. Veľvyslanectvá Spojených štátov, Nemecka a ďalších viac ako 30 krajín vyzvali Maďarsko, aby chránilo práva LGBTQ+ a zrušilo zákony, ktoré diskriminujú týchto ľudí.

Tradičný pochod sexuálnych menšín

Informuje TASR. Účastníci pochodu avizovali, že budú naďalej pokračovať v boji proti vládnej politike v oblasti práv lesbičiek, gejov, bisexuálov a transrodových osôb. Informovala agentúra Reuters.

Reuters pripomenul, že maďarský premiér Viktor Orbán, ktorý je pri moci od roku 2010, presadzuje kresťansko-konzervatívnu agendu a v roku 2021 zakázal „propagáciu homosexuality“ medzi osobami mladšími ako 18 rokov. K tomuto zákazu došlo napriek kritike zo strany skupín na ochranu ľudských práv a Európskej únie.

Aj pred sobotňajším pochodom hrdosti sexuálnych menšín v Budapešti tamojšie veľvyslanectvá Spojených štátov, Nemecka a ďalších viac ako 30 krajín vyzvali Maďarsko, aby chránilo práva LGBTQ+ a zrušilo zákony, ktoré diskriminujú týchto ľudí.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Politické násilie
  2. Život bez eurofondov?
  3. Orbán sa toho pred lídrami krajín EÚ nebál:

Americký veľvyslanec David Pressman bol jedným z niekoľkých diplomatov, ktorí sa zúčastnili aj na pochode ulicami mesta. V rozhovore pre Reuters na adresu Maďarska povedal, že je „to úžasná krajina s bohatou históriou ľudí, ktorí povstali a bojovali za slobodu…Ľudia, ktorí tu pochodujú dnes, to robia v duchu najlepších tradícií svojej krajiny.“

Maďarsko neuznáva manželstvá homosexuálov

Jedna z účastníčok sobotňajšieho pochodu pre Reuters uviedla, že považuje za veľmi dôležité zúčastniť sa na tomto podujatí a „ukázať, že existujeme a že na nás záleží“. Dodala, že mnoho LGBTQ+ Maďarov čelí diskriminácii a nepriateľstvu prakticky každý deň svojho života.

Ako Reuters doplnil, manželstvá homosexuálov v Maďarsku neuznávajú. Orbánova vláda v ústave predefinovala manželstvo ako zväzok muža a ženy a obmedzila detí adopcie homosexuálmi.

Orbánova vláda uviedla, že zákon z roku 2021 je určený na ochranu detí a nezameriava sa na komunitu LGBTQ+. Zahraničné médiá však tvrdia, že v radoch gayov, bisexuálov a transrodových ľudí v Maďarsku však napriek premiérovým ubezpečeniam vyvolala táto legislatíva znepokojenie.

Reuters ako príklad diskriminácie doplnil, že niektorí kníhkupci dostali vlani pokutu za predaj kníh zobrazujúcich homosexualitu, ak neboli zabalené v igelitovej fólii, ako to vyžaduje legislatíva. Vlani v novembri bol aj odvolaný riaditeľ jedného z múzeí, lebo ním vedená inštitúcia umožnila osobám mladším ako 18 rokov navštíviť výstavu fotografií súťaže World Press Photo so snímkami s témou LGBTQ+

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Orbán zakázal propagáciu homosexuality medzi mladými, zahraničné ambasády provokujú, podporili Pride v Budapešti

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne