eReport.sk
Budú brať na vojnu aj deti
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Foto: tasr/ap

Väčšina Čechov chce rýchly koniec vojny aj na úkor územia, sympatie Poliakov k Ukrajincom klesajú, ukazujú prieskumy


Až 82 percent Čechov je proti priamemu zapojeniu síl NATO do bojov proti Rusku. Počet Poliakov presvedčených o pomoci Ukrajine významne klesol zo 62 len na 31 percent.

Približne dve tretiny, teda drvivá väčšina Čechov by podporila rýchle ukončenie vojny na Ukrajine a to aj za cenu územných strát Ukrajiny v prospech Ruska. Vyplýva to z marcového prieskumu agentúry STEM. Ukrajina stráca sympatie už aj v tradične antiruskom Poľsku.

Rýchly koniec vojny, žiadne zbrane a ani EÚ

Česko by sa malo podľa 65 percent opýtaných usilovať o rýchle ukončenie vojny na Ukrajine, aj keď by to znamenalo, že Rusku zostanú niektoré zabrané územia. Z možných druhov pomoci Ukrajine dávajú Česi podľa prieskumu najčastejšie prednosť humanitárnej pomoci a rôznym druhom obnovy ukrajinského územia.

54 percent Čechov podľa marcového prieskumu nesúhlasilo s dodávkami zbraní a vojenského materiálu na Ukrajinu, v prípade bojových lietadiel to bolo ešte o tri percentuálne body ľudí viac. Proti vyjednávaniu o vstupe Ukrajiny do EÚ sa vyslovilo 61 percent opýtaných.

Výskumníci sa pýtali aj na úlohu síl NATO vo vzťahu k vojne na Ukrajine. Česká spoločnosť je rozdelená presne pol na pol v názore na výcvik ukrajinských vojakov a 82 percent obyvateľov bolo proti priamemu zapojeniu síl NATO do bojov proti Rusku na Ukrajine.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Paríž je údajne rusofóbny
  2. Nigel Farage
  3. Strašenie opozícii nevychádza
  4. Zničí Leyenová Úniu?
  5. Štátny tajomník MO Igor Melicher

Východná mentalita a sovietska kultúra

Sympatie Poliakov voči Ukrajincom klesajú, napísal denník Rzeczpospolita. TASR o tom informuje podľa tlačovej agentúry PAP.

Noviny citovali zo štúdie tímu pod vedením Roberta Staniszewského z Varšavskej univerzity (UW) a Univerzity ekonomických a humanitných vied vo Varšave (AEH). Podľa nej „pozitívny postoj Poliakov k pomoci poskytovanej Ukrajincom a k nim samotným sa rozplýva“.

„V tomto prieskume nás prekvapil výrazný pokles vo všetkých otázkach, s výnimkou školského vzdelávania ukrajinských detí, ktoré je trvalo vysoké,“ uviedol Staniszewski. „Možnosť chodiť do školy podporuje 82 percent opýtaných,“ dodal.

Staniszewski pre Rzeczpospolitu povedal, že čoraz viac ľudí si všíma kultúrne rozdiely medzi oboma národmi. Respondenti podľa jeho slov po prvýkrát poukázali na „východnú mentalitu a sovietsku kultúru“ Ukrajincov, ktorá sa prejavuje „v nedostatočnej starostlivosti o spoločné dobro“.

Znížil sa aj počet ľudí presvedčených, že Poľsko by malo podporovať Ukrajinu, uviedol denník. „Určite“ tomu verí len 31 percent opýtaných, zatiaľ čo v januári 2023 to bolo 62 percent. Nesúhlas s takouto pomocou vzrástol na 19 percent.

Väčšina účastníkov prieskumu (72 percent) uviedla, že Poľsko by sa malo starať o svoje vlastné záujmy, najmä o vývoz potravín, uviedla Rzeczpospolita.

Zdroj: CNN Prima News, tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Väčšina Čechov chce rýchly koniec vojny aj na úkor územia, sympatie Poliakov k Ukrajincom klesajú, ukazujú prieskumy

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: