eReport.sk
Odkaz majú aj pre Leyenovú
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Foto: tasr/ap

Premiér Netanjahu sebavedomo vyhlásil, že USA čoskoro Izraelu dodajú zadržiavané zbrane


USA sú najväčším vojenským podporovateľom Izraela. Bidenova administratíva však vyjadruje znepokojenie nad stále rastúcim počtom obetí vojny v Pásme Gazy, na ktoré izraelská armáda už osem mesiacov útočí.

Spor so Spojenými štátmi, ktorý sa týka oneskorenia dodávok zbraní pre Izrael za jeho vojenskú operáciu v Pásme Gazy, sa podľa izraelského premiéra Benjamina Netanjahua vyrieši onedlho. Povedal to na nedeľňajšom zasadnutí kabinetu, informuje agentúra AFP.

Netanjahu v uplynulom týždni pobúril Spojené štáty videopríhovorom, v ktorom ich obvinil zo „zadržiavania zbraní a munície pre Izrael“. Jeho verzia sa však nezhoduje s verziou Bieleho domu.

Americkí predstavitelia tvrdili, že nevedia, na čo Netanjahu narážal. Washington zároveň informoval, že preverovaná je len jedna zásielka 900-kilogramových bômb pre obavy, že by ich izraelská armáda mohla použiť v husto obývaných oblastiach Pásma Gazy.

Izraelský premiér na zasadnutí vlády video obhajoval s tým, že ho zverejnil až keď zlyhali neverejné pokusy o vyriešenie sporu. Tvrdil, že pred štyrmi mesiacmi došlo k „dramatickému poklesu“ dodávok zbraní z USA do Izraela. Washington to podľa neho vysvetľoval rôzne, ale situácia sa nezmenila.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Na kombosnímke zľava zdevastovaný panelák v Dnipre a Olexij Arestovyč.

„Vzhľadom na to, čo som nedávno počul, dúfam a verím, že sa táto otázka v blízkej budúcnosti vyrieši,“ uviedol s tým, že najvyšší izraelskí predstavitelia sa snažili zaistiť urýchlenie dodávok zbraní u svojich amerických partnerov „na najvyšších miestach… na všetkých úrovniach“.

USA sú najväčším vojenským podporovateľom Izraela. Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena však vyjadruje znepokojenie nad stále rastúcim počtom obetí vojny v Pásme Gazy, kde izraelská armáda už osem mesiacov bojuje proti militantnému hnutiu Hamas.

Vojna v palestínskej enklávy vypukla po bezprecedentnom útoku palestínskych kománd na juh Izraela zo 7. októbra 2023. Militanti vtedy zabili približne 1200 ľudí a ďalších 250 uniesli do Pásma Gazy.

Izraelská odvetná ofenzíva si podľa palestínskych úradov doposiaľ na strane Palestínčanov vyžiadala 37.598 životov, väčšinou civilistov.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Premiér Netanjahu sebavedomo vyhlásil, že USA čoskoro Izraelu dodajú zadržiavané zbrane

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne