eReport.sk
Zničí Leyenová Úniu?
Von der Leyenová a Zelenskyj, foto:tasr/ap

Ukrajina v Európskej únii? Brusel začne prístupové rozhovory s Kyjevom a Kišiňovom už čoskoro


Členské štáty Európskej únie v piatok formálne schválili začatie prístupových rozhovorov s Ukrajinou a Moldavskom. Ministri krajín EÚ začnú rokovania v Luxemburgu v utorok popoludní najprv s Ukrajinou a potom s Moldavskom.

Ukrajina v Európskej únii?

Ukrajina podala žiadosť o vstup do 27-člennej EÚ po začiatku ruskej invázie vo februári 2022. Moldavsko svoju žiadosť predložilo o mesiac neskôr. Otvorením rokovaní sa tieto dva bývalé sovietske štáty ešte len dostanú na začiatok pravdepodobne niekoľkoročného procesu reforiem, kým sa stanú členmi EÚ, podotýka AFP.

Ukrajine bol udelený štatút kandidátskej krajiny na členstvo v Európskej únii ešte v júni 2022. Vlani v novembri Európska komisia odporučila otvoriť prístupové rokovania s Ukrajinou aj Moldavskom. Vedúci predstavitelia EÚ sa v decembri dohodli na začatí rozhovorov o vstupe Ukrajiny a Moldavska. Aby sa však rokovania mohli začať, mali členovia bloku podpísať formálny rámec tohto procesu.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Demokrati sa zlúčujú s mini stranou
  2. Putin Zelenskyj
  3. Ruské ministerstvo obrany
  4. Je to skutočne komunikácia medzi Matovičom a Kočnerom?
  5. Budú brať na vojnu aj deti

V júni Európska komisia odporučila spustenie prístupových rokovaní s oboma krajinami, ktoré splnili všetky potrebné podmienky na začatie rozhovorov.

Rýchle prístupové rozhovory

Podľa AFP sa niektorí predstavitelia EÚ snažili urýchliť začatie prístupových rozhovorov ešte pred tým, než sa polročného rotujúceho predsedníctva v Rade Európskej únie ujme od 1. júla Maďarsko. To už avizovalo, že nemá v úmysle viesť s Ukrajinou žiadne kolá rokovaní.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ukrajina v Európskej únii? Brusel začne prístupové rozhovory s Kyjevom a Kišiňovom už čoskoro

Odoberať
Upozorniť na
10 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: