eReport.sk
Iveta Radičová.
Iveta Radičová. Foto: fb/radicovaiveta

Expremiérka Radičová: V normálnych krajinách to nevyvoláva pnutie! My máme k normalite ďaleko


Bývalá premiérka Iveta Radičova reagovala na vládnu novelu vysokoškolského zákona. Tá vyvoláva kontroverzné reakcia a mnohí ju aj odmietajú. V tejto súvislosti členovia akademickej obce a Rada vysokých škôl Slovenska vyzvali ministra školstva Branislava Gröhlinga a jeho štátneho tajomníka, aby odstúpili zo svojich funkcií. Niektorí rektori vysokých škôl otvorene hovoria o tom, že prijatím predmetnej novely, by sa otvorila cesta k politizácii vysokého školstva na Slovensku.

Na rozdiel od kritikov, ktorí Gröhlingovu novelu odmietajú, bývalá premiérka a dnes aktívna sociologička, ktorá pôsobí na akademickej pôde, má na vec o dosť odlišný názor.

Podľa expremiérky Slovensko nie je normálnou krajinou

„Neadekvátna reakcia niektorých rektorov na novelu vysokoškolského zákona a jej odmietnutie ako celku. Zdrojom odporu je zmena v rozhodovaní a riadení vysokých škôl. V zahraničí vo väčšine prípadov majú kľúčovú úlohu v riadení vysokých škôl správne rady, kreované zo zástupcov interného a externého prostredia s kompetenciami strategického a finančného riadenia vysokých škôl a s dohľadom nad činnosťou a výsledkami,“ uviedla Radičová vo svojom statuse v pondelok. Pripomenula, že „v normálnych krajinách obsadzovanie správnych rád nevyvoláva žiadne pnutie ani problém.“

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na budove Univerzity Komenského v Bratislave svieti nápúis "Protest".
  2. Študenti pred protestným pochodom za slobodné vysoké školy v Bratislave 10. novembra 2021.

„My však máme k normalite ďaleko. U nás máme uzavretý systém voči externému prostrediu s výhradným vplyvom akademických senátov, ktoré – až na malé výnimky – tvoria výlučne členovia z interného prostredia s vplyvom na rozhodovanie a riadenie verejných vysokých škôl. Výnimkou v systéme je kreovanie správnej rady, ktorá však nemá riadiace kompetencie,“ podčiarkla bývalá predsedníčka vlády.

Zmeny sú podľa Radičovej nevyhnutné

Radičová pripustila, že prijatím novely sú obavy z politizácie sú „v defektnej demokracii pochopiteľné“, jedným dychom však dodala, že aj to sa dá riešiť. „Otvorenie tohto uzavretého systému v prípade verejných škôl financovaných verejnými zdrojmi je úplne na mieste. Obavy z politizácie správnej rady, ktoré sú v defektnej demokracii pochopiteľné, sú riešiteľné, dá sa jej v zákone zakotvenou procedúrou výberu členov správnej rady zabrániť. Vzdelanie je predpokladom nájdenia si práce a s kvalitou vzdelania máme problém. Zmeny v systéme financovania vysokých škôl, zmeny v riadení a rozhodovaní spolu so znižovaním investičného dlhu nehnuteľného majetku s osobitným zreteľom na ubytovacie zariadenia je úplné minimum, ktoré je nevyhnutné spraviť,“ uzavrela Radičová.

Zdroj: fb/radicovaiveta

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Expremiérka Radičová: V normálnych krajinách to nevyvoláva pnutie! My máme k normalite ďaleko

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre